settings icon
share icon
Запитання

Що означає скеля з Матвія 16:18?

Відповідь


Що означає скеля з Матвія 16:18?

Відповідь: До цього часу точаться запеклі дебати щодо того, чи є Петро «скелею», на якій Христос мав збудувати Свою церкву, чи ж це стосувалося визнання Петра, що Ісус Христос – «Син Бога Живого!» (Матвія 16:16; тут і далі – Четвертий переклад Українського Біблійного Товариства). Відверто кажучи, ми не можемо бути абсолютно впевненими, яка думка вірна. Граматична конструкція дозволяє робити будь-які припущення.

Перша думка полягає в тому, що Ісус проголосив, що Петро буде «скелею» (каменем), на якій Він збудує Свою церкву. Ісус, схоже, використовує гру слів: «Ти є Петро (гр. «Петрос» – «скеля»); і на цій скелі («петра») Я збудую Свою Церкву». Оскільки ім’я Петро означає «скеля», а Ісус будуватиме Свою церкву на скелі, то Христос, найімовірніше, об’єднує їх. Бог значною мірою використовував Петра як фундамент церкви. Саме Петро першим проголосив Євангеліє в день П’ятидесятниці (Дії 2:14-47). Він також був присутнім, коли самаритяни вперше одержали Святого Духа (Дії 8:14-17), і він перший сповістив Євангеліє язичникам (Дії 10). У певному сенсі, Петро був «скелею» – фундаментом церкви.

Інше популярне тлумачення полягає в тому, що Ісус мав на увазі не Петра, а визнання Петра у 16-му вірші: «Ти є Христос, Син Бога Живого!». Ісус ніколи детально не розкривав Петру та іншим учням повноту Своєї особистості, і Він визнав, що Бог Сам відкрив очі Петрові й показав йому, ким був Ісус насправді. Визнання Ісуса Сином Божим вирвалось у Петра, як щире проголошення своєї віри в Христа. Саме ця особиста віра є відмінною рисою справжнього християнина. Усі, хто повірив у Христа, як Петро, і є церквою. Апостол викладає цю істину в 1 Петра 2:4-5: «Приходьте до Нього – живого коштовного Каменя, знехтуваного людьми, але вибраного Богом. І ви самі, немов живе каміння, збудовуйтеся в духовний дім, щоби бути святим священством, приносити духовні жертви, приємні Богові, через Ісуса Христа».

Після визнання Петра Ісус заявив, що Бог відкрив йому істину. Ім’я Петра з грецької також означає «камінь» (див. Івана 1:42). Потім Ісус використовував пов’язане слово «петра», що означало «наріжний камінь». Те ж слово використовується у Матвія 7:24-25, коли Ісус говорить про скелю, на якій має будувати свій дім розумна людина. Сам Петро використовує цю аналогію у своєму 1-му посланні, де говорить, що церква будується з багатьох «живих каменів» (1 Петра 2:5), які, як і Петро, вірять, що Ісус є Христос – Син Живого Бога. Ця віра і є фундаментом церкви.

Крім цього, Новий Завіт абсолютно ясно показує, що Христос є основою церкви (Дії 4:11-12; 1 Коринтянам 3:11). Було би помилкою вважати, що Ісус віддав цей привілей Петрові. У певному сенсі, всі апостоли відіграли провідні ролі у заснуванні церкви (Ефесянам 2:20), але чільне місце займає лише Христос. Ісуса названо «наріжним каменем» (1 Петра 2:6-7; Ефесянам 2:20; Луки 20:17; Дії 4:11). Якщо Він є «наріжним каменем», то як Петро міг бути скелею, на якій збудована церква?

Отже, сказане Ісусом в Євангелії від Матвія 16:18 найкраще інтерпретувати як просту гру слів. Якщо перефразувати, то виходить наступне: «Петре, ти звешся «каменем», але з твоїх уст вийшла фундаментальна істина, яка стане основою церкви».

Римо-католицька церква стверджує, що Петро є скелею, про яку говорив Ісус, а потім використовує цю інтерпретацію як доказ того, що вона – єдина істинна церква. Але, як ми побачили, Петро як скеля – не єдине можливе тлумачення. Навіть якщо Петро – скеля з Євангелії від Матвія 16:18, це не надає Римо-католицькій церкві жодних переваг. У Святому Письмі ніде не згадується, що Петро відвідував Рим. У Біблії також ніде не говориться, що Петро мав владу над іншими апостолами чи був головним лідером ранньої церкви. Петро не був першим папою. Походження Католицької церкви не ґрунтується на вченні Петра чи будь-якого іншого апостола.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що означає скеля з Матвія 16:18?
© Copyright Got Questions Ministries