settings icon
share icon
Запитання

Ким є двоє свідків із книги Об'явлення?

Відповідь


Існують три основні теорії щодо того, ким є двоє свідків з Об'явлення 11:3-12: 1) Мойсей та Ілля, 2) Енох та Ілля, 3) інші віруючі, яких Бог закличе в останні часи як Своїх свідків.

Мойсей та Ілля розглядаються як можливі свідки через здатність перетворювати воду на кров (Об'явлення 11:6), що зробив Мойсей (Вихід, розділ 7), і через здатність нищити людей вогнем із неба (Об'явлення 11:5), що здійснив Ілля (2 Царів, розділ 1). Переконливості цій теорії також додає той факт, що саме вони з'явилися під час преображення Ісуса (Матвія 17:3-4). Крім цього, згідно з єврейською традицією, Мойсей та Ілля мають повернуться в майбутньому. Книга пророка Малахії 4:5 провіщає прихід Іллі, і деякі євреї також вірять, що в Божій обітниці поставити такого пророка, як Мойсей (Повторення Закону 18:15, 18), мається на увазі повернення самого Мойсея.

Енох та Ілля розглядаються як можливі свідки, бо вони – єдині люди, що не зазнали смерті (Буття 5:24; 2 Царів 2:11). Той факт, що ні Енох, ні Ілля не померли, допускає їхню смерть і воскресіння як двох свідків (Об'явлення 11:7-12). Прихильники цієї теорії стверджують, що текст послання Євреям 9:27 (про те, що люди помирають один раз) виключає Мойсея з-поміж цих свідків, оскільки він уже помер (Повторення Закону 34:5). Однак у Біблії згадуються деякі інші люди, що помирали двічі, наприклад, Лазар, Тавіфа і дочка Яіра, тому це не є достатньою підставою для виключення Мойсея.

Третя теорія, по суті, стверджує, що 11-й розділ Об'явлення не пов'язує жодних відомих біблійних персонажів із цими двома свідками. Якщо свідками мають бути Мойсей та Ілля або Енох та Ілля, то чому Святе Письмо нічого про це не каже? Бог цілком здатний надати будь-яким двом «рядовим» віруючим можливість чинити такі ж ознаки й чудеса, як Мойсею та Іллі. Ніщо в цьому тексті не передбачає зв'язку «знаменитих» людей із цими двома свідками.

Яка ж теорія вірна? Ми не знаємо напевно. Можливий недолік першої теорії полягає в тому, що Мойсей уже раз помер і тому не може бути одним із двох свідків (оскільки його смерть суперечитиме Євреям 9:27); проте її прихильники наполягають, що всі люди в Біблії, які чудесним чином воскресли (наприклад, Лазар), потім помирали знову. Текст послання Євреям 9:27 можна розглядати як «загальне правило», а не як абсолютний принцип. Що стосується біблійних пророцтв про прихід Іллі та пророка, подібного до Мойсея, то в Новому Завіті чітко вказано, що ці пророцтва сповнилися в Івані Хрестителі та Самому Ісусі.

Друга теорія – щодо Еноха та Іллі – не має будь-яких очевидних недоліків, оскільки в ній не існує проблеми з «одноразовою» смертю. Є зміст зробити висновок, що, можливо, Бог забрав Еноха та Іллю на небо до смерті, аби «зберегти» їх для особливої мети. Також не має якихось слабких місць і третя теорія.

Усі три теорії є вірогідними інтерпретаціями, проте ми не можемо бути абсолютно впевнені в будь-якій із них, оскільки Біблія не розкриває імен свідків. Тому християнам не слід бути надмірно догматичними в цьому питанні.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Ким є двоє свідків із книги Об'явлення?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries