settings icon
share icon
Запитання

Трихотомія чи дихотомія людини – яка позиція є вірною?

Відповідь


Біблія навчає, що людина має фізичне тіло, душу і дух. Щодо того, як ці складові людської природи пов'язані та співвідносяться між собою, існує чотири основні теорії. Дві з них – антропологічний монізм і антропологічний гілеморфізм – насамперед розглядають те, як ці три складові об'єднуються, формуючи людську природу. Дві інші моделі – дихотомія (антропологічний дуалізм) і трихотомія – стосуються відмінностей між душею та духом. Якщо матеріальну (фізичну) й нематеріальну (духовну) складові людської природи відрізнити достатньо просто, то зробити це з двома нематеріальними складовими складніше.

І хоча існують біблійні тексти, в яких терміни «душа» і «дух» використовуються як взаємозамінні (Матвія 10:28; Луки 1:46–47; 1 Коринтянам 5:3; 7:34), в інших віршах душа та дух подаються як різні речі. Є також уривки, що вказують на поділ душі і духа (Римлянам 8:16; 1 Солунянам 5:23; Євреям 4:12). У посланні до Євреїв 4:12 сказано: «Бо Боже Слово живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного, – проходить воно аж до поділу душі й духа». Цей текст вказує на дві речі: 1) між душею та духом існує «місце поділу» і 2) це місце розрізняє тільки Господь. З огляду на всі ці вірші, ні дихотомічні, ні трихотомічні інтерпретації не можуть бути однозначно доведені. Чи містить нематеріальна складова людської природи душу і дух? Так. Чи є душа та дух абсолютно єдиними (дихотомія) або ж тісно пов'язаними, однак окремими аспектами (трихотомія)? Неясно.

Прихильники трихотомії зазвичай вірять у наступне: фізичне тіло – це те, що пов'язує нас із матеріальним світом навколо, душа є нашим єством, а дух пов'язує нас із Богом. Тому неспасенні названі духовно мертвими (Ефесянам 2:1; Колосянам 2:13), хоча фізично й «душевно» вони живі. Прихильники дихотомії мають таке ж розуміння тіла, проте розглядають дух як складову душі, що з'єднується з Богом. Отже, питання щодо дихотомії та трихотомії зводиться до того, чи є душа й дух різними аспектами нематеріальної людської природи, або ж дух просто є складовою душі, тоді як душа – всією нематеріальною складовою людської природи.

Трихотомія чи дихотомія людини – яка позиція є вірною? На нашу думку, щодо цього питання не варто бути категоричними. Обидві теорії мають біблійне обґрунтування. Жодна з них не є єретичною. Можливо, ми не можемо цілковито зрозуміти це питання нашим обмеженим людським розумом. У чому ми можемо бути певні – що людська природа складається з тіла, душі й духа. Чи є душа і дух єдиною складовою, чи окремими, – Бог повністю не відкриває цього у Своєму Слові. У що би ви не вірили – дихотомію чи трихотомію – віддайте своє тіло як живу жертву (Римлянам 12:1), дякуйте Богові за спасіння вашої душі (1 Петра 1:9) і поклоняйтесь Йому «в дусі та в правді» (Івана 4:23–24).

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Трихотомія чи дихотомія людини – яка позиція є вірною?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries