settings icon
share icon
Запитання

Що таке трансцендентальна медитація?

Відповідь


Трансцендентальна медитація – це техніка досягнення внутрішнього спокою та духовного оновлення за допомогою концентрації на беззвучно повторюваній мантрі. Коли розум «заспокоюється», людина може «перевершити» думку і ввійти у безмовний стан блаженства і спокою.

Практика трансцендентальної медитації бере своє коріння з індуїзму. Вона виникла в Індії, де її навчав гуру (або махаріші ) Махеш Йогі, ґрунтуючись на своїй інтерпретації індуїстських ведичних традицій. Махаріші почав навчати цій практиці у 1950-х роках, і відтоді вона стала однією з найбільш широко досліджуваних і застосовуваних технік медитації. Наукові дослідження, включаючи ті, що були проведені Американським онкологічним товариством, дійшли висновку, що трансцендентальна медитація не виявляє якогось доказового цілющого впливу на захворювання. Однак багато людей, які практикують її, повідомляють про те, що вони розслабляються та краще почуваються.

Хоча трансцендентальну медитацію називають як релігійною, так і нерелігійною, не можна заперечувати її схожість із практикою релігійних молитовних ритуалів. Базова поза в трансцендентальній медитації – сидяча позиція протягом 15-20 хвилин із заплющеними очима, з повторенням мантр або простого звуку для очищення розуму від думок. Схожість очевидна, якщо порівнювати з мусульманськими молитвами в певній позі та зі словесним повторенням, або ж із молитвами, що практикуються деякими християнами, які можуть також включати повторювані слова чи фрази і заклик стати на коліна або в певну позу. Через свою схожість із релігійною молитвою та явне звернення до чогось вищого для зцілення, трансцендентальна медитація була названа релігійною. З іншого боку, в християнстві або ісламі об’єктом молитви є Божественний Дух і часто включається прохання, а практика трансцендентальної медитації очищає розум і не звертається до Бога, і тому почасти ця практика була названа нерелігійною.

Не зовсім ясно, що насправді відбувається з тілом і розумом під час трансцендентальної медитації. Дослідження тривають, але поки існують лише експериментальні, а не наукові докази її позитивних аспектів. Це не означає, що вона не справляє якогось впливу, але західна медицина не має способу виміряти це. Трансцендентальна медитація – це духовна практика за своєю суттю, і вона залежить від метафізичного світу. Науковий метод базується на фізичному або природному світі, і не дивно, що він неефективний під час вивчення метафізичних або надприродних явищ.

У Біблії ніде не йдеться про трансцендентальну медитацію як таку, проте в ній сказано про розум, і це може стати в нагоді під час рішення щодо застосування цієї практики. Святе Письмо чітко каже нам, над чим розмірковувати: не над беззмістовним виразом або фразою, а над Божим Словом. Благословенний той, хто «над Його Законом … роздумує вдень і вночі» (Псалом 1:2; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Мир – це плід Духа (Галатам 5:22). Спокій можна знайти не в спустошенні розуму, а в наповненні його Словом.

Окрім того, «тілесні задуми – то смерть, а задуми Духа – то життя і мир» (Римлянам 8:5-6). Ті, хто практикує трансцендентальну медитацію, зосереджують свій розум на власному дусі, дивляться всередину себе, а не на Божого Духа. Застереження щодо концентрації розуму на тілі не означає, що тіло є чимось поганим або що думки про себе автоматично є гріхом. Біблія просто попереджає нас про порожнечу, притаманну людському тілу, його нездатність дати життя. Дослідження власного розуму або звільнення його від усіх думок може призвести до тимчасового виходу з реальності, але трансцендентальна медитація не дає та не може дати справжнього спокою. Вона звернена до духу людської істоти та творіння, що, за своєю природою, обмежені в силі. Тільки життєдайний, динамічний Дух Христа-Творця може створити в нас істинний мир, спокій, радість, здоров’я та життя.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке трансцендентальна медитація?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries