settings icon
share icon
Запитання

Що таке теофанія? Що таке христофанія?

Відповідь


Теофанія – це описувана в Біблії поява Бога, яку люди бачили/відчували. У конкретнішому розумінні – це поява Господа в старозавітний період, часто (але не завжди) в людській подобі. Деякі випадки теофанії описані в наступних уривках:

1. Буття 12:7-9 – Господь явив Себе Авраамові після прибуття на землю, обіцяну йому та його нащадкам.

2. Буття 18:1-33 – Авраама відвідав сам Бог і двоє ангелів. Патріарх запросив їх до свого дому і пригощав разом із Сарою. Багато дослідників вважає, що це також могло бути появою Христа (христофанією) до Його втілення.

3. Буття 32:22-30 – Яків боровся з кимось, хто, здавалося, був людиною, але насправді – це був Бог (в. 28-30). Це також могло бути христофанією.

4. Вихід 3:2-4:17 – Бог явив Себе Мойсею у вигляді палаючого куща, вказуючи, що йому слід робити.

5. Вихід 24:9-11 – Господь явив Себе Мойсею, Аарону з його синами та сімдесяти старійшинам.

6. Повторення Закону 31:14-15 – Бог явив Себе Мойсею та Ісусу Навину під час передання повноважень останньому.

7. Йова 38-42 – Бог явив Себе Йову з бурі й дуже докладно відповідав на його питання.

Часто вираз «слава Господня» вказує на теофанію, як, наприклад, у книзі Вихід 24:16-18; також «стовп хмари» має подібне значення (Вихід 33:9). Нерідко теофанія мається на увазі в словах «зійшов Господь», як у Буття 11:5, Вихід 34:5 і Числа 12:5.

Деякі дослідники Біблії вважають, що кожного разу, коли когось відвідував «Ангел Господній», це насправді був Христос до Свого втілення. Такі появи описані в книгах Буття 16:7-14; 22:11-18, Суддів 5:23; 2 Царів 19:35 та інших місцях Святого Письма. Інші вважають, що це була ангелофанія – поява ангелів. Хоча в Старому Завіті не існує безперечних доказів христофанії, кожна теофанія, в якій Господь набував людської подоби, вказувала на майбутнє втілення Христа, коли Він мав перебувати серед нас під ім’ям Еммануїл, що означає «з нами Бог» (Матвія 1:23).
EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке теофанія? Що таке христофанія?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries