settings icon
share icon
Запитання

Що таке теїстична еволюція?

Відповідь


Теїстична еволюція є однією з трьох світоглядних концепцій щодо походження життя; інші дві – це атеїстична еволюція (також широко відома як дарвіністична, натуралістична чи атеїстична еволюція) та Божественне творіння.

Згідно з атеїстичною еволюцією, Бога немає і життя виникло природним шляхом з раніше існуючих неживих будівельних блоків під впливом сил природи (наприклад, сили тяжіння й т.п.), хоча походження цих законів природи не пояснюється. Божественне творіння, у свою чергу, стверджує, що Бог безпосередньо створив життя або з нічого, або з раніше існуючих матеріалів.

Теїстична еволюція стверджує, що можливі два варіанти. Перший полягає в тому, що Бог насправді існує, але Він не брав безпосередньої участі у виникненні життя. Він міг створити будівельні блоки, Він міг створити закони природи, Він міг навіть створити ці елементарні частинки, розраховуючи на подальше виникнення життя, але в певний момент Він відступив і дозволив Своєму творінню розвиватися самостійно. Він дозволив відбуватися тому, що сталося, чим би воно не було, і, з часом, життя виникло з неживого матеріалу. Ця позиція схожа з атеїстичною еволюцією в її підтримці натуралістичного походження життя.

Другий варіант теїстичної еволюції полягає в тому, що Бог звершив не одне чи два чуда, щоби дати початок життю в тому вигляді, в якому ми його знаємо. Його чудеса відбувалися постійно. Він вів життя поступово шляхом від первісної простоти до сучасної складності, на подобу до еволюційного дерева життя Дарвіна (риба стала амфібією, що стала рептилією, яка стала птахом, ссавцем і т.п.). Там, де життя не могло еволюціонувати природним шляхом (як наприклад, кінцівки рептилії не могли еволюціонувати в крила птаха природним шляхом), втручався Бог. Цей погляд схожий із Божественним творінням тим, що він передбачає певну надприродну участь Бога, щоби дати початок життю.

Існують численні відмінності між біблійним поглядом на Божественне творіння та теїстичною еволюцією. Одна важлива відмінність стосується поглядів щодо смерті. Теїстичні еволюціоністи вважають, що вік землі становить мільярди років і що геологічний стовп, який містить викопні знахідки, позначає тривалі часові епохи. Оскільки людина з’являється лише в останніх викопних шарах, теїстичні еволюціоністи вважають, що багато істот жило, помирало та зникало задовго до появи людини. Це означає, що смерть існувала до Адама та його гріхопадіння.

Біблійні креаціоністи вірять, що земля порівняно молода і що викопні знахідки з’явилися там через Великий потоп. Нашарування пластів, на їхню думку, сталося через гідрологічне сортування та розрідження, що є спостережуваними явищами. Це означає, що викопні знахідки (включаючи останки живих організмів) датуються сотнями років після гріхопадіння Адама.

Іншою важливою відмінністю між двома теоріями є їхнє сприйняття книги Буття. Теїстичні еволюціоністи схиляються або до теорії «день за вік», або до схематичної теорії, обидві з яких є алегоричними тлумаченнями тижня творіння з 1-го розділу книги Буття. Креаціоністи, що підтримують теорію молодої землі, читаючи Буття 1, використовують буквальну 24-годинну добу. Обидва погляди теїстичної еволюції є помилковими з християнської позиції, оскільки не відповідають викладу творення в книзі Буття.

Теїстичні еволюціоністи дотримуються сценарію Дарвіна, згідно з яким виникли зірки, наша сонячна система, далі земля, рослини та тварини, а потім – людина. Два погляди теїстичної еволюції суперечать один одному щодо ролі Бога, але загалом вони підтримують часові рамки Дарвіна. Вони суперечать викладу творіння в книзі Буття. Наприклад, Буття 1 говорить, що земля була створена першого дня, в той час, коли сонце, місяць і зірки були створені лише четвертого. Деякі прихильники теїстичної еволюції доводять, що слова в Буття мають на увазі, що сонце, місяць і зірки насправді були створені в перший день, але були невидимі крізь земну атмосферу до четвертого дня. Ця теорія не відповідає Біблії, оскільки книга Буття чітко викладає, що земля не мала атмосфери до другого дня. Якщо сонце, місяць і зірки були створені першого дня, то вони мали би бути видимими у той же день.

Крім цього, Буття виразно свідчить, що птахи були створені разом із морськими створіннями п’ятого дня, а земні тварини були створені шостого. Це відверто суперечить теорії Дарвіна про те, що птахи еволюціонували із земних тварин. Біблійна згадка свідчить, що птахи з’явилися раніше. Теорія теїстичної еволюції стверджує прямо протилежне.

Одна з найбільш неприємних тенденцій у сучасному християнстві полягає в спробах заново витлумачити книгу Буття, щоб узгодити її з еволюційними теоріями. Багато загальновідомих біблійних учителів і апологетів приєдналося до еволюціоністів і дійшли до висновків, що буквальне тлумачення книги Буття певним чином шкодить переконливості християнства. Тим не менше, еволюціоністи втрачають повагу до тих, чия віра в Біблію настільки хитка, що вони готові так легко пожертвувати нею. Хоча кількість справжніх креаціоністів серед академічних кіл може зменшуватися, декілька сумлінних організацій, таких як «Відповіді в книзі Буття», «Товариство дослідження творіння» та «Інститут дослідження творіння» підтверджують, що Біблія не тільки відповідає справжній науці, але й наполягають, що жодне слово з Біблії ніколи не було спростоване істинною наукою. Біблія – це живе Боже Слово, надане нам Творцем всесвіту, та Його опис того, як Він творив всесвіт, не відповідає теорії еволюції, навіть в її теїстичному розумінні.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке теїстична еволюція?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries