settings icon
share icon
Запитання

Як я можу контролювати свої думки?

Відповідь


Багато християн стикається з цією проблемою – контролювати свої думки вкрай важливо. У Приповістях 4:23 говориться: «Над усе, що лише стережеться, серце своє стережи, бо з нього походить життя». Слово «серце» включає розум і все, що походить із нього. Хтось сказав, що кожен гріх ми чинимо двічі: один раз у своїх думках, а другий – коли діємо відповідно до цих думок. Простіше боротися з гріхом, роблячи це на фундаментальному рівні думок, а не чекаючи, поки він укорениться в нашому житті через наші дії, а потім намагаючись позбавитися його.

Є також різниця між спокусою (коли думка входить у наш розум) і гріхом (плеканням гріховних думок і насолоджуванням ними). Важливо розуміти, що коли думка проникає в нашу свідомість, нам слід перевірити її на відповідність до Слова Божого і визначити, чи слід нам продовжувати думати в цьому напрямку чи ж відкинути її та замінити на іншу. Якщо ми дозволимо звичці сформуватися в нашому мисленні, змінювати думки буде щораз важче, так само, як важко витягнути автомобіль із глибокої колії. Ось деякі біблійні поради щодо отримання контролю над своїми думками й позбавлення від неправильних думок:

1. Перебувайте в Слові Божому, щоб, коли гріховна думка проникне до вашого розуму (спокуса), ви могли розпізнати її та зрозуміти, що слід робити. Ісус у пустелі (Матвія 4) відповідав на кожну спокусу сатани за допомогою Святого Письма – воно направляло Його розум у належному напрямку замість того, щоб дозволяти скочуватися вниз до гріховної думки. У відповідь на спокусу задовольнити власну фізичну потребу (перетворити камінь на хліб) Він процитував уривок про важливість довіри Богові. На спокусу поклонитися сатані, щоб отримати славу світу, Він відповів текстом, де говориться, що ми маємо служити й поклонятися тільки Богові та прославляти лише Його.

У відповідь на спокусу випробувати Бога (переконатися, що Він насправді був поруч і виконав би Свою обіцянку), Ісус указав на тексти, що підкреслюють важливість довіри Богові навіть без демонстрації Ним Своєї присутності. Цитування Святого Письма під час спокус не є магічною формулою, а, швидше, слугує для направлення нашого розуму на біблійний шлях, але для цього ми маємо заздалегідь вивчати Боже Слово. Отже, щоденна звичка свідомо перебувати у Слові має важливе значення. Якщо ми знаємо про певну область постійної спокуси (тривожність, бажання, гнів тощо), то маємо вивчати й запам’ятовувати ключові уривки, що стосуються цих питань. Вивчення того, чого нам слід уникати (негатив), і як ми маємо правильно реагувати (позитив) на спокусу – перш, ніж вона з’явиться – допоможе нам перемогти її.

2. Живіть у залежності від Святого Духа, перш за все прагнучи отримати Його силу через молитву (Матвія 26:41). Покладаючись на власні сили, ми зазнаємо невдачі (Приповісті 28:26; Єремії 17:9; Матвія 26:33).

3. Нам не слід живити свій розум тим, що може сприяти гріховним думкам. Про це і йдеться у Приповістях 4:23. Ми маємо охороняти свої серця, бути пильними з тим, чому ми дозволяємо в них проникати та з чим жити. У книзі Йова 31:1 написано: «Умову я склав був з очима своїми, то як буду дивитись на дівчину?». У Римлянам 13:14 говориться: «Але зодягніться Господом Ісусом Христом, а догодження тілу не обертайте на пожадливість!». Отже, ми маємо уникати видань, відеороликів, веб-сайтів, розмов і ситуацій, які можуть призвести до нашого падіння. Ми також маємо уникати тих, хто підштовхує нас на ці неправильні шляхи.

4. Ми маємо наполегливо слідувати за Богом, замінюючи гріховні думки побожністю. Це – принцип заміни. Відчуваючи спокусу ненавидіти когось, ми замінюємо ці думки на благочестиві дії: ми робимо добро, говоримо хороші слова та молимося за цих людей (Матвія 5:44). Замість того, щоб красти, ми повинні наполегливо працювати, щоб заробляти гроші та мати можливість допомагати іншим нужденним людям (Ефесянам 4:28). При хтивих думках стосовно іншої людини, ми маємо звернутися до Бога та прославити Його за те, що Він створив нас чоловіками й жінками, і помолитися за цю людину (наприклад: «Господи, допоможи цій жінці/чоловікові пізнати радість життя з Тобою»), а потім думати про неї як про брата чи сестру (1 Тимофію 5:2). Біблія часто говорить про необхідність «відкинути» неправильні дії та думки й «зодягнутися» в благочестиві вчинки і думки (Ефесянам 4:22-32). Якщо лише відкидати гріховні думки, не замінюючи їх на благочестиві, ми залишаємо місце для сатани, який прийде і знову сіятиме свій кукіль (Матвія 12:43-45).

5. Ми можемо використовувати спілкування з іншими християнами, як і було задумано Богом. В Євреям 10:24-25 говориться: «І уважаймо один за одним для заохоти до любови й до добрих учинків. Не кидаймо збору свого, як то звичай у деяких, але заохочуймося, і тим більше, скільки більше ви бачите, що зближається день той». Християни, що спонукатимуть нас до змін, яких ми прагнемо (найкраще, щоб вони були тої ж статі, що і ми), молитимуться за нас і разом з нами, з любов’ю цікавитимуться нами й вимагатимуть відповідальності за наші вчинки, є справді дорогоцінними друзями.

Останнє й найголовніше – ці методи не матимуть жодної ваги, якщо ми не покладемося своєю вірою на Христа як на Спасителя від гріха. Саме з цього слід починати! По-іншому перемогти гріховні думки та спокуси неможливо, і Божі обітниці не будуть стосуватися нас, як і не стане доступною сила Святого Духа!

Бог благословить нас, якщо ми будемо прагнути прославляти Його тим, що для Нього має найбільше значення: хто ми є всередині, а не тільки як ми виглядаємо перед іншими. Нехай Господь допоможе нам стати подібними до Нафанаїла, про якого Ісус говорив, «що немає в нім підступу!» (Івана 1:47)!

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Як я можу контролювати свої думки?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries