settings icon
share icon
Запитання

Що таке «синоптична проблема»?

Відповідь


Якщо порівнювати перші три Євангелія – від Матвія, Марка та Луки, то немає сумніву, що їхні тексти є дуже схожими щодо контексту та висловів. У зв’язку з цим, дані Євангелія називаються синоптичними. Слово «синоптичний» означає «мати спільний погляд». Схожість між синоптичними Євангеліями призвели до того, що деякі люди почали вважати, що автори Євангелій могли мати спільне джерело, інший запис про народження, життя, служіння, смерть і воскресіння Христа, з якого вони отримали матеріал для своїх Євангелій. Інші доводять, що Матвій, Марко та Лука мали використовувати записи один одного чи інше спільне джерело. Це гадане «джерело» отримало позначення «Q» від німецького слова «quelle», що означає «джерело».

Чи існують докази існування документа «Q»? Ні, їх немає. Ніколи не було знайдено жодної частини або фрагменту такого документа. Жоден із отців Ранньої Церкви ніколи не згадував у своїх писаннях про «євангельське джерело». «Q» є винаходом ліберальних «учених», які заперечують натхнення Біблії. Вони вважають, що Біблія є звичайним літературним твором, що підлягає такій же критиці, що й інші книги. Знову-таки, жодних доказів існування документа «Q» немає – ні біблійних, ні теологічних, ні історичних.

Якщо Матвій, Марко та Лука не використовували документ «Q», тоді чому їх Євангелія настільки схожі? Існує декілька можливих пояснень. Можливо, інші автори Євангелій мали доступ до Євангелія, що було написане першим (мабуть, від Марка). Абсолютно немає проблем з ідеєю, що Матвій і / або Лука скопіювали деякі тексти з Євангелія від Марка й використали їх у своїх Євангеліях. Можливо, що Лука мав доступ до Євангелій від Марка та Матвія і використовував тексти цих двох Євангелій у своєму власному. Євангеліє від Луки 1:1–4 повідомляє нам: «Оскільки багато хто брався складати розповіді про події, що відбулися в нас, і як нам передали їх ті, які з самого початку були очевидцями й служителями Слова, то задумав і я, дослідивши пильно все від початку, написати за порядком тобі, високоповажний Теофіле, щоб ти переконався в достовірності науки, якої навчився».

Зрештою, пояснення, чому синоптичні Євангелія наскільки схожі, полягає в тому, що всі вони були натхненні одним і тим же Святим Духом, і всі вони були написані людьми, які були свідками одних і тих же подій або спілкувалися з очевидцями цих подій. Євангеліє від Матвія було написане апостолом Матвієм, одним із дванадцяти апостолів Ісуса. Євангеліє від Марка було написане Іваном Марком, близьким товаришем Петра, іншого з дванадцяти апостолів. Євангеліє від Луки було написане Лукою, близьким товаришем апостола Павла. Чому би нам не очікувати, що їхні записи будуть схожими один на одного? Кожне з Євангелій натхненне Святим Духом (2 Тимофія 3:16–17; 2 Петра 1:20–21). Таким чином, ми можемо очікувати зв’язок та єдність.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке «синоптична проблема»?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries