settings icon
share icon
Запитання

Яка різниця між шеолом, гадесом, огняним озером, раєм і лоном Авраамовим?

Відповідь


Різні терміни, що використовуються в Біблії щодо небес і пекла – шеол, гадес, геєнна, огняне озеро, рай і лоно Авраамове, – є темою для численних дискусій і можуть призвести до плутанини.

Слово «рай» використовується як синонім «неба» (2 Коринтянам 12:4; Об’явлення 2:7). Коли Христос помирав на хресті й один зі злочинців, що висів поруч із Ним, попросив Його про милість, Ісус відповів: «По-правді кажу тобі: ти будеш зо Мною сьогодні в раю!» (Луки 23:43). Христос знав, що Його смерть була неминучою і що скоро Він мав бути на небесах із Отцем. Він говорив про рай як про синонім небес, і це слово стало асоціюватися з місцем ідеальної краси та задоволення.

«Авраамове лоно» згадується в Біблії лише один раз в історії про багатого й Лазаря (Луки 16:19-31). Воно також використовувалося в Талмуді як синонім «небес». У розповіді йдеться про Лазаря, який за столом на небесному бенкеті перебуває на лоні Авраама – як Іван схилився до грудей Ісуса на Таємній Вечері. Існують різні думки стосовно того, що саме означає лоно Авраама. Ті, хто припускає, що ця історія відноситься до періоду після смерті й воскресіння Месії, вважають його синонімом «небес». Інші ж, хто відносить цю історію до періоду перед розп’яттям, сприймають його як ще одне визначення «раю». Насправді, період часу не має значення в цьому оповіданні – в ньому йдеться про те, що нечестиві, зазнаючи мук, побачать праведників щасливими, і що «велика безодня поставлена» між ними (Луки 16:26), яку неможливо подолати.

Для опису царства мертвих у єврейських писаннях використовується слово «шеол». Воно просто означає «місце мертвих» або «місце померлих душ / духів». Новозавітне грецьке слово, яке позначає «пекло» – «гадес», – також означає «місце мертвих». У Новому Завіті щодо пекла також використовується грецьке слово «геєнна», яке походить від єврейського слова «гінном». Інші новозавітні писання свідчать, що шеол / гадес є тимчасовим місцем, де перебувають душі невіруючих, очікуючи остаточного воскресіння та суду перед великим білим престолом. Душі праведників направляються безпосередньо до Бога – на небеса / рай / лоно Авраама – відразу після смерті (Луки 23:43; 2 Коринтянам 5:8; Филип’янам 1:23).

Огняне озеро, про яке згадується лише в Об’явленні 19:20 і 20:10, 14, 15, є остаточним пеклом, місцем вічного покарання всіх нерозкаяних бунтівників – як ангелів, так і людей (Матвія 25:41). Воно описане як озеро з палаючою сіркою, а ті, хто перебуває в ньому, зазнають вічної, невимовної та неослабної агонії (Луки 16:24; Марка 9:45-46). Ті, хто відкинув Христа і перебуває у тимчасовій оселі для померлих – гадесі / шеолі, також врешті-решт потраплять в огняне озеро.

Але ті, чиї імена записані в книзі життя Агнця, не мають боятися цієї страшної долі. Завдяки вірі у Христа та Його крові, пролитій на хресті за наші гріхи, ми маємо обітницю вічного життя в присутності Бога.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Яка різниця між шеолом, гадесом, огняним озером, раєм і лоном Авраамовим?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries