Чи бувають випадки, коли обманювати може бути правильно?


Запитання: Чи бувають випадки, коли обманювати може бути правильно?

Відповідь:
У Біблії не описані випадки, коли обманювати могло бути правильно. Дев'ята заповідь забороняє свідчити неправдиво (Вихід 20:16). У книзі Притчі 6:16-19 згадуються «оманливий язик» і «фальшивий свідок, який говорить неправду» як дві зі семи речей, огидних для Господа (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Любов «радіє з істини» (1 Коринтянам 13:6). Є багато інших місць у Святому Письмі, які негативно висловлюються про неправду, – див. Псалом 119:29, 163; 120:2; Притчі 12:22; 13:5; Ефесянам 4:25; Колосянам 3:9 та Об'явлення 21:8. У Біблії наводиться чимало прикладів обману – від неправди Якова в Буття 27 до нечесності Ананії та Сапфіри в Дії 5. Знову і знову ми бачимо, що неправда призводить до страждань, втрат та осуду.

У Біблії також згадуються щонайменше два випадки, коли обман привів до позитивних наслідків. Наприклад, неправда, сказана єврейськими повитухами фараонові, ймовірно стала причиною того, що Господь поблагословив їх (Вихід 1:15-21), та, можливо, врятувала від смерті багато єврейських дітей. Іншим прикладом є обман Рахав заради порятунку ізраїльських розвідників у книзі Ісуса Навина 2:4-5. Але важливо зазначити, що Бог ніколи не виправдовує цю неправду. Незважаючи на «позитивний» результат обману, Біблія ніде не схвалює сам обман. У ній не сказано, що є випадки, коли можна обманювати. Водночас, Святе Письмо не каже, що немає таких ситуацій, коли неправда може бути прийнятним варіантом.

У такому разі питання залишається відкритим: чи бувають випадки, коли обманювати може бути правильно? Найпоширенішою ілюстрацією цієї дилеми є історія Корі тен Бом з окупованої нацистами Голландії. Суть її така: Корі переховувала євреїв у своєму домі, захищаючи їх від нацистів. Ворожі солдати прийшли до неї та спитали, чи знає вона, де ховаються євреї. Як вона мала вчинити? Чи повинна була вона сказати правду і дозволити нацистам схопити євреїв, яких вона намагалася захистити? Або ж їй слід було обманути та заперечувати, що вона щось про них знає?

У такому випадку, як цей, де неправда може бути єдиним можливим способом відвернути жахливе зло, мабуть, вона може бути прийнятною. Цей приклад чимось схожий на обман єврейських повитух і Рахав. У світі зла та в критичній ситуації може бути правильно скоїти менше зло – обманути – щоб запобігти значно більшому злу. Проте слід зазначити, що такі випадки є вкрай нечастими. Вельми можливо, що переважна більшість людей в історії людства ніколи не стикалась із ситуаціями, коли обманювати було би правильно.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Чи бувають випадки, коли обманювати може бути правильно?

Дізнайтеся, як ...

Провести вічність із БогомОтримати прощення від Бога