settings icon
share icon
Запитання

Чи є релігія причиною більшості воєн?

Відповідь


Звичайно, багато конфліктів протягом усієї історії виникали з релігійних причин, за участю багатьох різних релігій. Наприклад, стосовно християнства можна навести такі війни:

• Хрестові походи: серія кампаній з XI по XIII століття із заявленою метою відвоювання Святої землі в мусульманських загарбників і надання допомоги Візантії.

• Французькі релігійні війни: низка воєн у Франції в XVI сторіччі між католиками та протестантами-гугенотами.

• Тридцятирічна війна: ще одна війна між католиками та протестантами в XVII столітті на території сучасної Німеччини.

Цей список не є вичерпним. До нього ще можна додати тайпінське повстання і заворушення в Північній Ірландії. Християнство, безумовно, було фактором у багатьох конфліктах протягом своєї 2000-літньої історії.

В ісламі існує поняття джихаду або «священної війни». Слово «джихад» буквально означає «боротьба», але ця концепція була використана для опису війни з метою розширення й захисту ісламської території. Майже постійна війна на Близькому Сході за останні півстоліття, безумовно, сприяла зміцненню думки, що релігія є причиною багатьох воєн. Атаки 11 вересня на Сполучені Штати розглядалися як джихад проти «великої сатанинської» Америки, яка для багатьох мусульман є майже синонімом християнства. Щодо юдаїзму, то в Старому Завіті (зокрема, в книзі Ісуса Навина) описані війни, санкціоновані Богом для захоплення Обіцяної землі.

Очевидно, що релігія зіграла певну роль у більшості воєн в історії людства. Проте, чи підтверджує це думку, висловлену критиками релігії, що вона сама по собі є причиною війни? Відповідь – і так, і ні. Так – у тому розумінні, що як вторинна причина релігія (принаймні, поверхнево) була стимулом більшості конфліктів. Відповідь «ні», тому що релігія ніколи не була основною причиною війни.

Аби проілюструвати це твердження, розглянемо ХХ століття. За всіма ознаками воно було одним із найкривавіших в історії людства. На дві світові війни, які не мали нічого спільного з релігією, єврейський Голокост і комуністичні революції в Росії, Китаї, Південно-Східній Азії і Кубі припадає близько 50-70 мільйонів жертв (а за деякими підрахунками – понад 100 мільйонів). Єдиним, що ці конфлікти й геноциди мали спільного, є той факт, що вони за своїм походженням були ідеологічними, а не релігійними. Можна з легкістю стверджувати, що протягом всієї людської історії більше людей померло через ідеологію, ніж через релігію. Комуністична ідеологія диктує необхідність панування над іншими. Нацистська ідеологія вимагає ліквідації «нижчих» рас. Тільки на ці дві ідеології припадають смерті мільйонів людей, і релігія не має до цього жодного відношення. Насправді, комунізм, за визначенням, є атеїстичною ідеологією.

Однак релігія та ідеологія – це вторинні причини воєн. Основною ж причиною будь-якої війни є гріх. Зверніть увагу на наступні місця зі Святого Письма:

«Звідки війни та свари між вами? Чи не звідси, – від ваших пожадливостей, які в ваших членах воюють? Бажаєте ви – та й не маєте, убиваєте й заздрите – та досягнути не можете, сваритеся та воюєте – та не маєте, бо не прохаєте, прохаєте – та не одержуєте, бо прохаєте на зле, щоб ужити на розкоші свої» (Якова 4:1-3).

«Бо з серця виходять лихі думки, душогубства, перелюби, розпуста, крадіж, неправдиві засвідчення, богозневаги» (Матвія 15:19).

«Людське серце найлукавіше над все та невигойне, – хто пізнає його?» (Єремії 17:9).

«І бачив Господь, що велике розбещення людини на землі, і ввесь нахил думки серця її – тільки зло повсякденно» (Буття 6:5).

Отже, що каже Біблія про основну причину війни? Уся проблема – в наших порочних серцях. Релігія та ідеологія є просто засобами, за допомогою яких ми реалізуємо зіпсованість своїх сердець. Вважати (як це роблять багато відвертих атеїстів), що якщо ми в якийсь спосіб позбавимось своєї «непрактичної потреби в релігії», то зможемо збудувати більш мирне суспільство, означає мати хибне уявлення про людську сутність. Історія людства свідчить, що якщо усунути релігію, то щось інше займе її місце, і це «щось» ніколи не буває позитивним. Насправді істинна релігія тримає гріховне людство в рамках, а без неї пануватимуть гріх і зло.

Навіть під впливом істинної релігії, християнство ніколи не побачить мир у цій добі. Не минає жодного дня без якогось конфлікту десь у світі. Єдині ліки від війни – це Володар миру, Ісус Христос! Коли Він повернеться, як обіцяв, то покладе край усім чварам і заснує вічний мир: «І Він буде судити між людьми, і буде численні народи розсуджувати. І мечі свої перекують вони на лемеші, а списи свої – на серпи. Не підійме меча народ проти народу, і більше не будуть навчатись війни!» (Ісаї 2:4). EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Чи є релігія причиною більшості воєн?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries