settings icon
share icon
Запитання

Якими якостями мають володіти єпископи та диякони?

Відповідь


Біблія чітко викладає якості диякона і пресвітера та їхні обов'язки у громаді віруючих. Посада диякона була створена для вирішення практичних питань у церкві: «Тоді ті Дванадцять покликали багатьох учнів та й сказали: "Нам не личить покинути Боже Слово, і служити при столах"» (Дії 6:2). Слово, перекладене як «служити», – грецькою «діаконейн» – походить від слова, що означає «прислуга, офіціант або той, хто служить іншим». Першими дияконами були семеро чоловіків в єрусалимській церкві, обраних для щоденного розподілу їжі. Отже, диякон – це той, у чиї офіційні обов'язки входить служіння іншим у церкві.

Єпископ – це управитель, доглядач або керівник, який зазвичай несе загальну відповідальність за громаду. У Біблії єпископів також називають «пресвітерами» (1 Тимофію 5:19) та «пастирями» (Ефесянам 4:11).

Якості єпископа/пресвітера/пастиря описані у 1 Тимофію 3:1-7: «Вірне це слово: коли хто єпископства хоче, – доброго діла він прагне. А єпископ має бути бездоганний, муж однієї дружини, тверезий, невинний, чесний, гостинний до приходнів, здібний навчати, не п'яниця, не заводіяка, але тихий, несварливий, не сріблолюбець, щоб добре рядив власним домом, що має дітей у слухняності з повною чесністю, – бо хто власними домом рядити не вміє, як він зможе пильнувати про Божу Церкву? – не новонавернений, щоб він не запишався, і не впав у ворожий осуд. Треба, щоб мав він і добре засвідчення від чужинців, щоб не впасти в догану та в сітку диявольську». Павло також вказує Тимофію, як має навчати добрий служитель. Починаючи з 1 Тимофію 4:11 і закінчуючи 6:2, апостол викладає дванадцять речей, які йому слід «наказувати та навчати».

Апостол повторює якості єпископа у своєму посланні Титу: «коли хто бездоганний, муж єдиної дружини, має вірних дітей, недокорених за блуд або неслухняність. Бо єпископ мусить бути бездоганний, як Божий доморядник, не самолюбний, не гнівливий, не п'яниця, не заводіяка, не корисливий, але гостинний до приходнів, добролюбець, поміркований, справедливий, побожний, стриманий, що тримається вірного слова згідно з наукою, щоб мав силу й навчати в здоровій науці, і переконувати противних» (Титу 1:6-9).

Якості диякона аналогічні. «Так само диякони мають бути поважні, не двомовці, не багато віддані вину, не соромнозахланні, такі, що мають таємницю віри при чистім сумлінні. Отже, і вони нехай перш випробовуються, а потому хай служать, якщо будуть бездоганні. Так само жінки нехай будуть поважні, не обмовливі, тверезі та вірні в усьому. Диякони мусять бути мужі однієї дружини, що добре рядять дітьми й своїми домами. Бо хто добре виконує службу, той добрий ступінь набуває собі та велику відвагу в вірі через Христа Ісуса» (1 Тимофію 3:8-13). Слово, перекладене як «диякон» у цьому уривку, є формою того ж грецького слова, що використовується в Дії 6:2, тому ми знаємо, що мова йде про одну й ту ж посаду.

Ці якості прості й зрозумілі. І дияконом, і єпископом/пресвітером/пастирем має бути чоловік, що має одну дружину, бездоганний характер і керує своїм домом згідно з Біблією. Ці риси також передбачають, що людина, яка прагне такої посади, є відродженим віруючим, що живе за Божим Словом. Єдина істотна відмінність між двома описами полягає в тому, що єпископ має бути здатним навчати, тоді як серед необхідних рис диякона ця здібність не згадується.

Самого Господа Ісуса названо Пастирем та Опікуном (1 Петра 2:25). Ці титули вкрай цікаві. Слово «Пастир» є перекладом грецького слова «поімен», що також може перекладатись як «пастух». Воно вказує на турботу про стадо й метафорично використовується щодо християнських пасторів, бо вони мають вести Боже «стадо» та живити його істиною. Слово, перекладене як «Опікун», – «єпископос» – те ж слово, що апостол Павло використовує у наведених вище уривках із 1 Тимофію та Титу.

Очевидно, що посади єпископа/пресвітера та диякона важливі у церкві. Служіння Божому народові словом і ділом є серйозною відповідальністю, і його ніколи не слід сприймати легковажно. Людина, що не має біблійних якостей, не повинна посідати посаду пресвітера чи диякона – церква гідна найкращого.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Якими якостями мають володіти єпископи та диякони?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries