Що кажуть претеристи про кінець світу?


Запитання: Що кажуть претеристи про кінець світу?

Відповідь:
Претеристи розглядають книгу Об’явлення як символічну картину конфліктів Ранньої церкви, що відбувалися на початку нашої ери. Ця теорія відкидає пророцтва щодо майбутнього, описані в Об’явленні. У певній мірі ця теорія поєднує алегоричний і символічний методи інтерпретації, стверджуючи, що Об’явлення, значною мірою, не має нічого спільного з подіями майбутнього. Вчення претеристів базується на припущенні, що всі пророцтва Нового Заповіту, які стосуються кінця світу, вже збулися у 70 році н.е., коли напали римляни, знищивши Єрусалим та Ізраїль.

Хоча послання до церков, що містяться у 2 і 3 розділах Об’явлення, призначалися реальним церквам першого століття, вони і сьогодні несуть практичне значення для церков. Водночас, розділи 6-22 описують події, які все ще залишаються в майбутньому. Не має змісту тлумачити пророцтва, які ще не збулися, алегорично, адже пророцтва, що збулися, передбачалися буквально. Наприклад, візьмемо пророцтва Старого Заповіту про перший прихід Христа. Він з’явився саме тоді, коли це і було передбачено (Даниїла 9:25-26). Його народила діва (Ісаї 7:14). Він постраждав і поніс смерть за наші гріхи (Ісаї 53:5-9). Ми навели приклад лише кількох передбачень із сотень, що містяться у Старому Заповіті, які сповнилися буквально. Це просто позбавляє змісту спроби алегоричного тлумачення того, що слід приймати буквально.

В Об’явленні 6-18 змальовані найжахливіші часи, які лише можуть настати на землі. Часи семилітнього правління звіра (антихриста) і лжепророків, які схилятимуть людей до поклоніння звіру як богу. Далі, у розділі 19 говориться про те, що кульмінацією стане повернення Христа. В Армагедонській битві Він здобуде перемогу над звіром і лжепророками, а потім вкине їх в озеро вогняне. Розділ 20 описує скинення сатани у безодню і початок тисячолітнього правління Божого. По його завершенні сатана буде звільнений і влаштує заколот, якій швидко буде подавлений Христом, після чого його знову скинуть у вогняне озеро. А далі буде останній суд, до якого воскреснуть і будуть судимі всі невіруючі. Розділи 21 і 22 описують вічне життя віруючих у славі Господній.

Претеризм абсолютно безпідставний у своїй інтерпретації книги Об’явлення. Прихильники цієї теорії стверджують, що розділи 6-18 символічні й алегоричні, і не змальовують майбутні події. Проте розділ 19 вони сприймають буквально – вони визнають повернення Христа. Розділ 20 вони знову-таки розглядають як певний символ. Далі, 21 і 22 розділи вважаються частково правдивими, так як вони вірять, що настане час Нового Неба і Нової Землі. Ніхто не заперечує, що Об’явлення містить дивовижні і, часом, вражаючі образи. Ніхто не заперечує і того, що книга Об’явлення описує деякі моменти досить образно. Але, як би не було, вибіркове заперечення точності й буквальності вибраних передбачень веде до беззмістовності буквальної інтерпретації будь-якої частини даної книги. Адже якщо печатки, труби, число 144 000, звір, лжепророк, Тисячолітнє Царство тощо алегоричні, то на якій підставі ми стверджуємо, що другий прихід Христа і виникнення Нової Землі обов’язково відбудеться буквально? У цьому питанні і полягає недолік теорії претеристів: вони трактують Об’явлення, покладаючись на власну думку. Ми ж, замість цього, маємо досліджувати, слідувати і буквально вірити Великій Книзі.

English
Повернутися на стартову українську сторінку

Що кажуть претеристи про кінець світу?

Дізнайтеся, як ...

Провести вічність із БогомОтримати прощення від Бога