settings icon
share icon
Запитання

У що вірять прихильники часткового претеризму? Чи відповідає Біблії частковий претеризм?

Відповідь


Претеризм – це есхатологічна позиція, яка стверджує, що біблійні пророцтва про останній час уже збулися. Отже, слова Святого Письма щодо періоду скорботи нам слід сприймати як історію. Претеризм поділений на два табори: повний (або послідовний) претеризм і частковий. Повний претеризм дотримується радикального переконання, що всі пророцтва Біблії вже виконалися тим чи іншим чином. Частковий претеризм має більш поміркований підхід, і багато його прихильників називають повний претеризм єрессю.

Прибічники часткового претеризму вважають, що пророцтва з Даниїла, Матвія 24 та Об'явлення (за винятком останніх двох або трьох розділів) уже сповнилися, і це відбулося не пізніше першого століття нашої ери. Вони стверджують, що підхоплення Церкви не буде, а уривки, що описують скорботу й антихриста, насправді вказують на руйнацію Єрусалиму 70 року та римського імператора Тита. Вони вірять у повернення Христа на землю, майбутнє воскресіння і суд, але не навчають про тисячолітнє царство або що Ізраїль як нація має місце в Божому плані. На їхню думку, згадки Біблії про «останні дні» вказують на останні дні Старого Завіту щодо євреїв, а не на останні дні самої землі.

Для підтвердження своєї теорії прихильники часткового претеризму наполягають на тому, що Об'явлення було написане раніше (до 70 р. н.е.). Їм також доводиться вдаватися до непослідовної герменевтики при тлумаченні пророчих текстів. На їхній погляд, розділи 6-18 книги Об'явлення є символічними та не описують буквальні події. Оскільки руйнування Єрусалиму не супроводжувалося цілковитим знищенням життя в морях (Об'явлення 16:3) або болісною темрявою (вірш 10), то ці кари інтерпретуються претеристами як суто алегоричні. Водночас вони наполягають, що 19-й розділ слід сприймати буквально – Ісус Христос повернеться фізично. Розділ 20-й знову трактується алегорично, а розділи 21-22 сприймаються буквально, принаймні частково – в тому, що нове небо та нова земля існуватимуть насправді.

Ніхто не заперечує, що Об'явлення містить дивні та іноді заплутані видіння. Ніхто також не заперечує, що ця книга описує багато речей фігурально – такою є природа апокаліптичних книг. Але вибіркове заперечення буквальності певних частин Об'явлення руйнує підстави буквальної інтерпретації будь-якої іншої частини книги. Якщо мор, свідки, звір, лжепророк, тисячолітнє царство тощо є алегорією, то на якій підставі ми можемо наполягати на буквальності другого приходу Христа та нової землі? Це недолік претеризму – він віддає інтерпретацію Об'явлення на волю тлумача.

Прихильники часткового претеризму також не сприймають буквально Матвія 24. Христос насправді казав про знищення храму (Матвія 24:2). Проте багато з провіщеного Ним не відбулося 70 р. н.е. Він про цей період майбутнього говорить наступне: «Бо скорбота велика настане тоді, якої не було з первопочину світу аж досі й не буде. І коли б не вкоротились ті дні, не спаслася б ніяка людина; але через вибраних дні ті вкоротяться» (Матвія 24:21-22). Немає жодних сумнівів у тому, що ці слова не стосуються подій 70 року н.е. Відтоді в історії світу мали місце значно жахливіші періоди.

Господь також каже: «І зараз, по скорботі тих днів, сонце затьмиться, і місяць не дасть свого світла, і зорі попадають з неба, і сили небесні порушаться. І того часу на небі з'явиться знак Сина Людського, і тоді заголосять всі земні племена, і побачать вони Сина Людського, що йтиме на хмарах небесних із великою потугою й славою» (Матвія 24:29-30). Для того, щоб вважати, що події з цих двох віршів уже відбулися, Ісус мав би тілесно повернутися 70 року, проте цього не сталося. Частковий претеризм наполягає, що ці вірші не стосуються тілесного повернення Христа, а лише Його судів. Але це не те, до чого веде нормальне, буквальне сприйняття тексту. Тут написано про «Сина Людського», якого побачать люди, а не просто про Його суди.

Послідовники теорії часткового претеризму також вказують на Матвія 24:34, де Ісус каже про «цей рід». Вони стверджують, що тут ідеться про людей, які жили тоді, коли Він промовляв ці слова; отже, скорбота мала настати протягом приблизно 40 років після цього. Проте ми вважаємо, що Господь мав на увазі не Своїх сучасників, а покоління людей, що стануть очевидцями подій, описаних у Матвія 24:15-31. Це майбутнє покоління буде свідком усіх блискавичних подій останнього часу, включаючи тілесне повернення Ісуса (вірші 29-30).

Частковий претеризм призводить до віри в амілленаризм (або постмілленаризм) і пов'язаний з теологією завіту. Звичайно, він відкидає диспенсаціоналізм. Але його головним недоліком є непослідовна герменевтика та алегоричне тлумачення багатьох біблійних пророцтв, які краще сприймаються буквально. І хоча частковий претеризм перебуває в межах традиційного християнства, переважна більшість його не підтримує.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

У що вірять прихильники часткового претеризму? Чи відповідає Біблії частковий претеризм?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries