settings icon
share icon
Запитання

Що таке пантеїзм?

Відповідь


Пантеїзм – це переконання, що Бог – це все, а все – це Бог. Пантеїзм схожий на політеїзм (віра в безліч богів), але заходить ще далі, навчаючи, що все – це Бог. Дерево – Бог, скеля – Бог, тварина – Бог, небо – Бог, сонце – Бог, ти – Бог і т.п. Пантеїзм є припущенням, що лежить в основі багатьох культів і фальшивих релігій (напр., індуїзм або, певною мірою, буддизм, різноманітні культи єдності, послідовники «матері-землі»).

Чи навчає Біблія пантеїзму? Ні. Багато людей помилково вважають проявом пантеїзму доктрину про те, що Бог – всюдисущий. Псалом 138:7–8 проголошує: «Куди піду від Твого Духа і куди втечу від Твого обличчя? Якщо піду на небо, – Ти там. Якщо зійду в ад – і там Ти». Це означає, що Бог присутній скрізь. Не існує місця у всесвіті, де немає Бога. Але це не одне й те ж у порівнянні з пантеїзмом. Бог всюди, але Він – не все. Так, Бог «присутній» усередині дерева та людини, але це не робить дерево чи людину Богом. Пантеїзм – абсолютно небіблійне вчення.

Найпереконливішими біблійними аргументами проти пантеїзму є незліченні вказівки проти ідолопоклонства. Біблія забороняє поклонятися ідолам, ангелам, небесним об’єктам, елементам природи тощо. Якби пантеїзм був правдою, то не було би нічого поганого в поклонінні таким об’єктам, оскільки вони дійсно були би Богом. Якби пантеїзм був істиною, то поклоніння скелі чи тварині було би таким же доречним, що і поклоніння Богу як невидимому та духовному єству. Чітка й послідовна біблійна заборона ідолопоклонства є вичерпним аргументом проти пантеїзму.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке пантеїзм?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries