settings icon
share icon
Запитання

Чи можлива теорія Пангеї?

Відповідь


Пангея – це концепція, згідно з якою весь масив суходолу на Землі колись був єдиним гігантським суперконтинентом. На мапі світу деякі материки виглядають так, наче їх можна з’єднати один з одним, нагадуючи гігантські частини пазлу (наприклад, Африка й Південна Америка). Чи згадується в Біблії Пангея? Не очевидно, проте такий висновок є можливим. У Буття 1:9 ми читаємо: «І сказав Бог: Хай збереться вода, що під небом, в одне місце, і хай з’явиться суша! І сталося так» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Якщо вся вода була «зібрана разом», то й суходіл мав би бути теж «разом». У Буття 10:25 згадується: «Ім’я одного Пелег, оскільки за його днів поділилася земля». Дехто вказує на цей уривок як на свідчення того, що земля була розділена після Ноєвого потопу.

Хоча така позиція можлива, вона безумовно не є загальновизнаною серед християн. Дехто вважає, що Буття 10:25 посилається на «поділення», що відбулося при Вавилонській вежі, а не роз’єднання материків за допомогою «континентального дрейфу». Інші також піддають сумніву поділ Пангеї після Ноя на підставі того факту, що за нинішньої швидкості дрейфу континенти не могли настільки віддалитися один від одного за час, що минув після потопу. Проте неможливо довести, що континенти завжди дрейфували з однаковою швидкістю. Крім того, Бог міг прискорити будь-які процеси для досягнення Своєї мети – «розсіювання» людства (Буття 11:8). Знову-таки, в Біблії прямо не згадується Пангея та не сказано остаточно, коли вона була розділена на частини.

Концепція Пангеї можливо пояснює, як тварини та людство могли мігрувати на різні континенти. Як кенгуру потрапили в Австралію після потопу, якщо материки вже були розділені? Альтернативами стандартної теорії дрейфу материків, висунутими молодоземельними креаціоністами, є теорія катастрофічної тектоніки плит (див. http://www.answersingenesis.org/tj/v16/i1/plate_tectonics.asp – англ.) і теорія гідроплит (див. http://www.creationscience.com/onlinebook/HydroplateOverview2.html – англ.), обидві з яких поміщають прискорений континентальний дрейф у катастрофічний контекст всесвітнього потопу.

Існує ще одне пояснення, запропоноване християнськими вченими, яке не вимагає поділу Пангеї після потопу. Згідно з цією позицією, міжконтинентальна міграція найімовірніше почалася тоді, коли рівень світового океану залишався низьким під час і відразу ж після закінчення льодовикового періоду, що настав після потопу, коли велика частина води і далі знаходилась під льодом на полюсах. Нижчий рівень моря міг залишити відкритими континентальні шельфи, що з’єднували всі основні масиви суходолу своєрідними сухопутними мостами.

Неглибоко під водою існують (або, принаймні, існували) сухопутні мости, що з’єднують усі основні континенти. Північна Америка, Південно-Східна Азія та Австралія з’єднані з континентальною Азією. Британія з’єднана з континентальною Європою. У деяких місцях ці міжконтинентальні мости перебувають всього на кількасот метрів нижче нинішнього рівня моря. Цю теорію можна звести до наступного: 1) після потопу настав льодовиковий період; 2) величезна кількість замерзлої води призвела до того, що рівень світового океану став значно нижчий, ніж зараз; 3) це спричинило виникнення сухопутних мостів, що з’єднували різні континенти; 4) люди та тварини мігрували на інші материки цими сухопутними мостами; 5) льодовиковий період закінчився, лід розтанув, рівень океану піднявся, через що сухопутні мости були затоплені.

Отже, хоча Пангея безпосередньо не згадується в Біблії, в ній справді допускається можливість її існування. Як би не було, будь-яка з поданих вище теорій надає прийнятне пояснення тому, як людство та тварини змогли мігрувати на континенти, розділені зараз безкрайніми океанами.English


Повернутися на стартову українську сторінку

Чи можлива теорія Пангеї?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries