settings icon
share icon
Запитання

Яка різниця між обрядами і таїнствами?

Відповідь


Яка різниця між обрядами і таїнствами?

Відповідь: У католицизмі, східному православ’ї та деяких протестантських деномінаціях термін «таїнство» використовується щодо «символу / обряду, який сприяє отриманню людиною Божої благодаті». В основному в цих конфесіях виділяється сім таїнств: хрещення, миропомазання/конфірмація, причастя, сповідь, шлюб, священство й помазання хворих. Згідно Катехізису Католицької церкви, таїнства, «через які нам дається божественне життя, були встановлені Христом і довірені Церкві. Видимі обряди, за допомогою яких відбувається таїнство, означають і здійснюють благодать». Біблія, навпаки, говорить нам, що благодать не передається через видимі символи та ритуали і що жодний ритуал не потрібен для спасіння. Благодать дається без умов. «Коли ж з’явилася благодать і любов до людей нашого Спасителя – Бога, Він нас спас не з причини праведних учинків, які ми вчинили, але зі Своєї милості через купіль відродження та оновлення Святим Духом, Якого вилив на нас щедро через Ісуса Христа – нашого Спасителя, щоб, оправдавшись Його благодаттю, ми надією стали спадкоємцями вічного життя» (Титу 3:4-7; тут і далі – Четвертий переклад Українського Біблійного Товариства).

Обряд – це просто запропонована практика чи церемонія. Протестанти та євангельські християни розглядають обряди як символічне подання євангельської звістки про життя, смерть, воскресіння та майбутнє повернення Христа. Обряд не є умовою для спасіння, а, радше, наочним прикладом – він допомагає нам краще зрозуміти й оцінити те, що Ісус Христос зробив для нас у Своєму ділі викуплення. Обряди визначаються трьома факторами: вони були встановлені Христом, їм навчали апостоли і вони практикувалися ранньою церквою. Оскільки хрещення й причастя є єдиними обрядами, які відповідають цим критеріям, то може існувати лише два обряди. Знову-таки, жоден з обрядів не потрібний для спасіння і не є «носієм» благодаті.

Під обрядами, зазвичай, розуміють ті речі, яких Ісус сказав нам дотримуватися спільно з іншими християнами. Щодо хрещення в Євангелії від Матвія 28:18-20 написано: «Ісус, підійшовши, промовив до них: Дана Мені вся влада на небі й на землі. Тож ідіть і навчіть усі народи, хрестячи їх в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи їх зберігати все, що Я заповів вам. І ось Я з вами по всі дні аж до кінця віку!». Про причастя, що також називається Господньою Вечерею, сказано в Луки 22:19: «І взявши хліб та віддавши подяку, переломив і дав їм, кажучи: Це тіло Моє, яке за вас віддається; це робіть на спомин про Мене». Більшість церков практикує ці два обряди, але не обов’язково називає їх обрядами.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Яка різниця між обрядами і таїнствами?
© Copyright Got Questions Ministries