settings icon
share icon
Запитання

Що означає, що Ісус – Єдинородний Божий Син?

Відповідь


Фразу «Єдинородний Син» можна зустріти в Євангелії від Івана 3:16: «Бо так Бог полюбив світ, що дав [Свого] Єдинородного Сина, щоб кожний, хто вірить у Нього, не загинув, але мав життя вічне» (Четвертий сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Слово «єдинородний» у грецькому оригіналі звучить як «моногенез». Воно перекладається по-різному – «єдиний» або «єдинородний».

Саме цей останній варіант (слово «єдинородний», яке використовується в деяких перекладах, зокрема в наведеному вище) створює проблеми. Неправдиві вчителі чіпляються за це, щоб довести своє вчення про те, що Ісус Христос – не Бог, тобто, що за Своєю сутністю Він не рівний Богові, будучи другою Особою Трійці. Вони бачать слово «єдинородний» і кажуть, що Ісус є створеною істотою, бо лише той, хто має початок у часі, може бути «народженим». Вони забувають одне – те, що «єдинородний» є перекладом грецького слова. Отже, нам слід дивитися на початкове значення грецького слова, а не привносити власний зміст у цей текст.

Отже, що ж означає «моногенез»? Згідно з грецькими словниками Нового Завіту, «єдинородний» має два основних визначення. Перше визначення – «єдиний у своєму роді в конкретному значенні». Це значення використовується в Євреям 11:17, де автор називає Ісаака «єдинородним сином» Авраама. Авраам мав не одного сина, але Ісаак був єдиним сином від Сарри та єдиним сином завіту.

Друге визначення – «єдиний у своєму роді або класі, унікальний». Саме це мається на увазі в Івана 3:16. Фактично, Іван – єдиний новозавітний письменник, який використовує це слово щодо Ісуса (див. Івана 1:14, 18; 3:16, 18; 1 Івана 4:9). Іван, насамперед, бажав продемонструвати, що Ісус був Сином Божим (Івана 20:31), і він використав це слово, щоб виділити Ісуса як однозначно Божого Сина, Який має ту ж Божественну природу, що і Бог – на відміну від віруючих, які є синами й дочками Бога через віру.

Суть полягає в тому, що такі терміни, як «Отець» і «Син», що описують Бога та Ісуса, є людськими термінами, які використовуються, щоб допомогти нам зрозуміти взаємозв’язок між різними Особами Трійці. Якщо ви можете зрозуміти зв’язок між людським батьком і сином, то й зможете зрозуміти, зокрема, стосунки між Першою та Другою Особами Трійці. Аналогія втрачає сенс при спробі розвинути її занадто сильно і навчати, як деякі християнські культи (наприклад, Свідки Єгови), – що Ісус був буквально «народжений», тобто «вироблений» або «створений» Богом Отцем.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що означає, що Ісус – Єдинородний Божий Син?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries