settings icon
share icon
Запитання

Як Ной помістив у ковчег усіх тварин?

Відповідь


Як Ной помістив у ковчег усіх тварин? Чи був ковчег достатньо великим, аби вмістилися «всяка звірина за родом її, і всяка худоба за родом її, і всяке плазуюче, що плазує по землі, за родом його, і всяке птаство за родом його, усяка пташка крилата» по парі та по сім пар представників деяких окремих видів (Буття 7:14, див. також 7:2)? А як щодо їжі? Необхідно було багато місця, щоб зберігати достатньо їжі для Ноя та його родини (8 осіб), а також для всіх тварин. І це все – щонайменше протягом року (див. Буття 7:11; 8:13-18), а можливо, і більше, в залежності від того, скільки часу знадобилося, щоб знову виросла рослинність. Це величезна кількість їжі! А як щодо питної води? Чи реалістично вважати, що судно Ноя було достатньо великим, щоб умістити всіх цих тварин і річний запас їжі та води?

У книзі Буття наводяться наступні розміри ковчега: 300 ліктів завдовжки, 50 ліктів завширшки й 30 ліктів заввишки (Буття 6:15). Що таке «лікоть»? Лікоть є давньою одиницею виміру, що дорівнює довжині передпліччя – від ліктя до найдовшого пальця. Єврейською мовою це слово звучить «аммах». Оскільки руки в усіх мають різну довжину, ця одиниця може комусь здатися дещо неточною, але вчені в цілому згодні, що вона є чимось середнім між 43 і 56 сантиметрами. Відомо, що давньоєгипетський лікоть дорівнював майже 56 сантиметрам. Отже, можна зробити наступні обчислення:

300 ліктів х 56 см = 168 м; 50 ліктів х 56 см = 28 м; 30 ліктів х 56 см = 16,8 м.

Отже, ковчег міг бути завдовжки до 168 метрів, завширшки – 28 метрів і заввишки – 16,8 метра. Це досить реальні розміри. Але якому об'єму відповідають ці цифри? 168 х 28 х 16,8 = 79 027,20 м3. (Якщо візьмемо найменшу довжину ліктя – 43 сантиметри, то в кінцевому результаті отримаємо 35 778,15 м3.) Звичайно, що не весь цей об'єм був доступний для зберігання. Ковчег мав три рівні (Буття 6:16) і багато кімнат (Буття 6:14), перегородки між якими також забирали простір. Проте було підраховано, що трохи більше половини (54,75%) від 79 027,20 м3 може вмістити 125 000 тварин розміром з вівцю, через що майже 36 тис. м3 ще залишалися би вільними (див. http://www.icr.org/bible/bhta42.html).

Джон Вудморапп, автор авторитетного видання «Ковчег: обґрунтування здійсненності», підрахував, що лише близько 15% тварин у ковчегу були більшими за вівцю. Ця цифра не враховує ймовірності того, що Бог міг привести до Ноя «молодих» тварин, які були значно меншими за дорослі особини.

Скільки ж тварин було в ковчегу? Вудморапп налічує близько 16 000 родів. Що таке «рід»? Визначення роду є набагато ширшим за визначення виду. Хоча й існує понад 400 порід собак, усі вони належать до одного виду (Canis Familiaris); так само багато видів можуть належати до одного роду.

Проте, навіть якщо припустити, що рід є синонімом виду, «існує не так вже й багато видів ссавців, птахів, амфібій та рептилій. Провідний систематичний біолог Ернст Майр називає число 17 600. Зважаючи на те, що з кожного виду в ковчегу було по парі, а також по сім пар небагатьох, так званих «чистих» видів тварин, і додаючи розумну надбавку на відомі нам вимерлі види, можна припустити, що на ковчегу було не більше, ніж, скажімо, 50 тис. тварин» (Джон Морріс, 1987 р.).

Деякі дослідники підрахували, що в ковчегу були представники близько 25 тис. видів тварин. Це максимальна оцінка. При двох представниках кожного виду й семи деяких із них кількість тварин перевищить 50 тис., хоча й не набагато. Незалежно від того, чи було там 16 або 25 тис. видів тварин – навіть по двоє з кожного та по сім пар деяких із них – вчені погоджуються, що в ковчегу було достатньо місця для всіх тварин, а також для запасів їжі та води.

А як щодо екскрементів усіх цих тварин? Як родині з 8 осіб вдавалося день у день годувати всіх цих тварин і справлятися з тоннами екскрементів? А тварини з особливою дієтою? Як вижила рослинність? А як щодо комах? Є тисячі інших подібних питань, і всі вони мають право на життя. Багатьом людям здається, що на такі питання відповісти неможливо. Але вони, насправді, не є чимось новим. Вони піднімалися знову й знову протягом багатьох століть. І весь цей час дослідники намагалися знайти відповіді. На даний час існують численні, надзвичайно глибокі наукові дослідження щодо Ноя та його ковчега.

Налічуючи понад 1200 посилань на наукові дослідження, книга Вудмораппа є «сучасною систематичною оцінкою передбачуваних труднощів навколо ковчега Ноя» (Джон Вудморапп, «Ресурс для відповідей критикам ковчега Ноя», Impact №273, березень 1996 року. Інститут досліджень креаціонізму, 30 січня 2005 р.). Вудморапп стверджує, що після декількох років систематичного вивчення всіх порушених питань, «усі аргументи проти ковчега вважатимуться ... непереконливими. Насправді, можна з легкістю довести недоречність переважної більшості доказів проти ковчега, які на перший погляд видаються актуальними».

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Як Ной помістив у ковчег усіх тварин?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries