settings icon
share icon
Запитання

Чи існує таке поняття, як необхідне зло?

Відповідь


Дітріх Бонгьоффер писав: «Гірше, ніж творити зло, – це бути злом». Він використовував ці слова для виправдання своїх дій у змові проти Адольфа Гітлера під час Другої світової війни. Убивство – це зло, проте деякі люди, включаючи Бонгьоффера, назвали би це необхідним злом у світлі більшого зла Голокосту. Чи підтримується поняття «необхідного зла» в Біблії?

Спочатку нам слід дати визначення «злу». У Святому Письмі воно використовується щодо двох різних речей: лих (напр., стихійних) і морально неправильних дій. Щодо першого варіанту в Ісаї 45:7 записані такі Божі слова: «Я, що світло формую та темність творю, чиню мир і недолю творю [в деяких перекладах – «зло творю»], Я – Господь, Який робить це все!». Суперечливий паралелізм поезії робить недолю прямо протилежною миру. Суть у тому, що Бог приносить часи миру та часи лиха.

Інший тип зла, який позначає щось погане або морально неправильне, згадується в Матвія 12:35, де «добра» людина протиставляється людині «лукавій» (див. також Суддів 3:12, Приповісті 8:13 та 3 Івана 1:11).

У питанні про «необхідне зло» слід розглядати обидва визначення. Йона був пророком, якого Бог покликав, щоб оголосити суд над Ніневією (Йони 1:2). Замість того, аби підкоритися, він спробував сховатися на кораблі. Господь послав жахливий шторм, і люди на борту злякалися за своє життя. Зрештою Йона погодився, щоб його викинули з корабля, і коли він впав у воду, велика риба проковтнула його й утримувала протягом трьох днів. Шторм і час, проведений всередині риби, були «злом» (у розумінні «лиха») для Йони, проте вони були «необхідним» злом, аби відвернути пророка від його непослуху. Результатом було те, що не лише Йона виправився, а й усе місто Ніневія спаслося (Йони 3:10).

У біблійній історії є люди, які чинили те, що, як вони знали, було неправильним, аби досягти того, що видавалось їм «добрим». Одним із прикладів є цар Саул, який узяв на себе відповідальність принести жертву Богові замість того, щоб дочекатися Самуїла. Цар знав, що приносити жертву самому було неправильним, але вирішив, що принести її (на славу Богу) було краще, ніж не приносити. Господь дивився на це по-іншому. Результатом непослуху Саула стала подальша втрата ним царства (1 Самуїла 13:8-14).

Навряд чи хтось стане доводити, що обман не є моральним злом. Однак у двох випадках зі Старого Завіту він привів до позитивних результатів. Єврейські повитухи, вочевидь, були благословенні Богом після того, як обманули фараона (Вихід 1:15-21), і їхні дії врятували життя багатьом єврейським хлопчикам. Блудниця Рахава обманула єрихонського царя, щоб захистити єврейських розвідників, які переховувалися на її даху (Ісуса Навина 2:5). Пізніше, коли Ізраїль руйнував Єрихон, Бог зберіг Рахаву та її сім'ю. Чи був цей обман «необхідним злом»? Важливо зазначити, що Біблія конкретно не виправдовує обман. Єврейські повитухи вирішили підкоритися Божому велінню, а не фараону. Господь благословив їх не за обман, а за послух Йому. Рахава врятувалася не тому, що обманула, а тому, що з вірою прийняла до себе євреїв (Ісуса Навина 6:17; Євреям 11:31). Дійсно, обман був складовою її плану врятувати їх. Якби вона цього не зробила, то, можливо, їх би вбили – якби Бог не втрутився іншим чином. Аналогічний аргумент можна було би привести і щодо повитух. У будь-якому разі, обман у цих ситуаціях може розглядатись як менше зло.

Чи було «зло» повитух необхідним? Чи було «зло» Рахав необхідним? «Необхідним» звучить, як перебільшення, хоча кінцеві результати були позитивними. Навіть якщо обман, здавалося би, допоміг комусь, учинки повитух і Рахави були гріхом, і ці гріхи Ісусові довелося взяти на Себе на хресті (Ісаї 53:6).

Рідко (якщо взагалі можливо) хтось стикається із ситуацією, щоб два зла були єдиним вибором. Ми можемо бути вимушені робити речі, які є неприємними для нас або суперечать нашим переконанням. Але з огляду на той факт, що Бог бажає бачити святість у Своєму народі (1 Петра 1:15), навряд чи нам «необхідно» грішити.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи існує таке поняття, як необхідне зло?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries