settings icon
share icon
Запитання

Які імена і титули має Святий Дух?

Відповідь


Відомо багато імен і титулів Святого Духа, більшість з яких позначають певні функції або аспекти Його служіння. Нижче наведено деякі з імен та описів, що використовуються в Біблії щодо Святого Духа:

Автор Письма (2 Петра 1:21; 2 Тимофію 3:16): Біблія натхненна Духом Святим, третьою Особою Трійці. Дух відвідав авторів усіх 66 книг, щоб вони записали саме те, що Він вдихнув їм у розуми й серця. Як корабель переміщається по воді за допомогою вітру у вітрилах, так і біблійні автори були проваджені Духом.

Утішитель / Порадник / Захисник (Ісаї 11:2; Івана 14:16; 15:26; 16:7): усі три слова є перекладом грецького «параклетос». Коли Ісус пішов, Його учні були надзвичайно засмучені тим, що втратили Його присутність. Але Він обіцяв послати Духа, щоб утішати, підтримувати й напучувати тих, хто Йому належить. Дух також «свідчить» нашому духові, що ми належимо Христові, і цим гарантує нам спасіння.

Обвинувач гріха (Івана 16:7-11): Дух відкриває розуму людей Божі істини, щоб за допомогою правдивих і достатніх аргументів переконати їх, що вони – грішники. Він робить це, переконуючи нас, що ми не гідні постати перед святим Богом, що нам потрібна Його справедливість і що всі люди колись постануть перед судом. Ті, хто заперечує ці істини, повстає проти переконання Духа.

Завдаток / Печать / Аванс (2 Коринтянам 1:22; 5:5; Ефесянам 1:13-14): Святий Дух є печаттю Бога на Його народі, Його правом на нас як на Свою власність. Дар Духа віруючим є авансом за наш небесний спадок, який Христос нам обіцяв і затвердив на хресті. Саме тому, що Дух запечатав нас, ми впевнені в нашому спасінні. Ніхто не може зламати Божу печать.

Керівник / Поводир (Івана 16:13): так само, як Дух керував авторами Святого Письма для написання істини, Він обіцяє керувати віруючими в осягненні та розумінні цієї істини. «Адже душевна людина не приймає того, що від Божого Духа, бо для неї це безумство й вона не може цього зрозуміти, тому що це досліджується духовно» (1 Коринтянам 2:14, тут і далі – Четвертий сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). У тих, хто належить Христові, перебуває Дух, який дає нам необхідні знання в духовних питаннях. Ті, хто не належить Христові, не мають «поводиря», який би привів їх до знання й розуміння Божого Слова.

Той, що живе у віруючих (Римлянам 8:9-11; Ефесянам 2:21-22; 1 Коринтянам 6:19): Святий Дух перебуває в серцях Божих людей, що сприяє вияву в них оновленої особистості. Він керує віруючими зсередини, спрямовує, втішає й впливає на нас, а також виробляє в нас плоди Духа (Галатам 5:22-23). Він забезпечує тісний зв’язок між Богом та Його дітьми. Дух живе в серцях усіх істинно віруючих у Христа.

Заступник (Римлянам 8:26): одним із найбільш обнадійливих і розрадливих аспектів служіння Святого Духа є Його заступництво за тих, у кому Він перебуває. Оскільки ми часто не знаємо, як потрібно молитися, щоб наблизитися до Бога, – Дух заступається й молиться за нас. Він тлумачить наші «зітхання» й приходить на допомогу, коли ми пригнічені та обтяжені випробуваннями й клопотами життя, а також підтримує нас перед престолом благодаті.

Дух Істини / Проводир до істини (Івана 14:17; 16:13; 1 Коринтянам 2:12-16): Ісус обіцяв, що після воскресіння прийде Утішитель – Дух Істини, Який нас «поведе до повної істини». Завдяки Духу в наших серцях, ми здатні зрозуміти істину, на відміну від нехристиян. Дійсно, істина, до якої нас веде Дух, є «безумством» для них, тому що вони не можуть її зрозуміти. Але ми маємо розум Христа в особі Його Духа, що перебуває в нас.

Дух Божий / Господній / Христа (Матвія 3:16; 2 Коринтянам 3:17; 1 Петра 1:11): ці імена нагадують нам, що Дух Божий насправді є частиною триєдиного Бога, і що Він – такий самий Бог, як Отець або Син. Він уперше відкрився нам під час творіння, коли «ширяв над водою», брав участь у творенні, адже «усе через Нього постало, і без Нього не постало нічого з того, що постало» (Івана 1:1-3). Ми знову споглядаємо Божу Трійцю під час хрещення Ісуса, коли Дух зійшов на Христа та було чути голос Отця.

Дух життя (Римлянам 8:2): це означає, що Святий Дух створює або дає життя – не в тому розумінні, що Він ініціює спасіння, а в тому, що Він дарує оновлене життя. Коли ми отримуємо вічне життя у Христі, Дух дає духовну їжу, яка підтримує духовне життя. Тут ми знову бачимо Триєдиного Бога в дії. Ми спасенні Отцем через діла Сина за підтримкою Святого Духа.

Учитель (Івана 14:26; 1 Коринтянам 2:13): Ісус обіцяв, що Дух навчить Його учнів «усього» й пригадає все, що Він говорив, коли перебував з ними. Авторів Нового Завіту спонукав Дух, щоб вони пам’ятали й розуміли вказівки Господа стосовно створення та організації Церкви, включаючи доктрини про Нього, вказівки щодо святого життя, а також одкровення про майбутнє.

Свідок (Римлянам 8:16; Євреям 2:4; 10:15): Духа названо «свідком», оскільки Він свідчить про те, що ми – Божі діти, що Ісус та учні, які творили чудеса, були послані Богом, і що книги Біблії натхненні Ним. Крім того, наділяючи дарами Духа віруючих, Він свідчить нам і світові, що ми належимо Йому.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Які імена і титули має Святий Дух?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries