settings icon
share icon
Запитання

Що таке вбивство з милосердя?

Відповідь


«Убивство з милосердя» – це «акт безболісного умертвіння людини чи тварини, або дозволу їм померти, припиняючи медичні послуги, зазвичай із-за болісної та невиліковної хвороби». Вбивство з милосердя також називають «евтаназією».

«Евтаназія» походить від грецького слова, яке перекладається як «хороша смерть», що робить цей термін, як і «вбивство з милосердя», певною мірою утішливим у складних медичних ситуаціях. Коли людина, особливо член родини чи близький друг, страждає від болю, розумової дегенерації чи перебуває в іншому тяжкому стані, ми інстинктивно прагнемо полегшити їхній стан у будь-який можливий спосіб. Іноді це бажання полегшити біль може стати настільки сильним (в опікуна або пацієнта), що пересилює наш більш глибокий імпульс до збереження життя та виживання.

Ця боротьба між бажанням покласти край стражданням і прагненням до виживання не є чимось новим для людства. Насправді, одна з найдавніших історій в Біблії розповідає про бажання Йова померти через свої страждання. Він мучиться і просить у Бога смерті, аби біль – емоційний, фізичний та духовний – припинився (Йова 6:8–11). Більш конкретно, Йов заявляє: «І душа моя прагне задушення, смерти хочуть мої кості. Я обридив життям… Не повіки ж я житиму!.. Відпусти ж Ти мене, бо марнота оці мої дні» (Йова 7:15–16).

Чи підтримує Біблія емоції Йова? Безумовно, вона визнає, що такі емоції можуть мати місце. Інші герої Святого Письма в розпачі також благали про смерть, включаючи Іллю (1 Царів 19:4) та Саула (1 Хронік 10:4). Біблія визнає, що емоції та навіть логіка можуть схиляти людину до ідеї «вбивства з милосердя». Проте ми живемо не емоціями чи логікою, а вірою (Римлянам 1:17). У Бога є план і розуміння, які ми ніколи не осягнемо. Він дарує та підтримує життя (Неемії 9:6), і ми не маємо права узурпувати Його владу. Наприкінці історії Йова його друг Елігу попереджає патріарха: «Стережись, не звертайся до зла, яке замість біди ти обрав» (Йова 36:21). Ми не маємо права визначати час або спосіб своєї смерті. Убивство з милосердя – це гріх проти плану та всемогутності Господа.

Дітріх Бонхеффер, німецький богослов, мав величезний особистий досвід страждання. Він був ув'язнений і зрештою страчений Третім рейхом під час Другої світової війни. У в'язниці він написав наступне у своїй «Етиці», опублікованій посмертно: «Право на припинення життя належить Богові, бо лише Він знає мету, до якої спрямоване життя. Бог бажає бути єдиним, Хто виправдовує або відкидає життя».

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке вбивство з милосердя?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries