settings icon
share icon
Запитання

Яким знаком Бог позначив Каїна (Буття 4:15)?

Відповідь


Після того, як Каїн убив свого брата Авеля, між ним і Богом відбувся наступний діалог. Бог промовив до Каїна: «А тепер ти проклятий від землі, що розкрила уста свої, щоб прийняти кров твого брата з твоєї руки. Коли будеш ти порати землю, вона більше не дасть тобі сили своєї. Мандрівником та заволокою будеш ти на землі». Каїн відповів Господу: «Більший мій гріх, аніж можна знести. Ось Ти виганяєш сьогодні мене з цієї землі, і я буду ховатись від лиця Твого. І я стану мандрівником та заволокою на землі, і буде, – кожен, хто стріне мене, той уб’є мене». Але Господь сказав: «Через те кожен, хто вб’є Каїна, семикратно буде пімщений». «І вмістив Господь знака на Каїні, щоб не вбив його кожен, хто стріне його» (Буття 4:11-15).

Питання про те, що це був за знак, є приводом для численних дискусій і домислів. Єврейське слово «оус», перекладене як «знак», може означати «марка, знак, мітка». У єврейських Писаннях слово «оус» використовується ще 79 разів і найчастіше перекладається як «знак». Отже, це єврейське слово чітко не визначає природу знака, який Бог помістив на Каїні. Як би не було, це був знак, який означав, що Каїна не слід убивати. Деякі припускають, що знак був шрамом або якимось татуюванням. У будь-якому разі природа знаку не є головною темою в цьому біблійному уривку. Найголовніше – те, що Бог не допустив, щоб люди мстилися Каїну. Як би не був помічений Каїн, його було позначено саме з цією метою.

У минулому існували думки, що знаком Каїна була темна шкіра – що Бог замінив колір його шкіри на чорний. Оскільки Каїн був також і проклятим, це переконання призвело до того, що багато людей вважали темношкіру расу проклятою. Дехто використовував це вчення про «знак Каїна» як виправдання торгівлі африканськими рабами і дискримінації людей із темною шкірою. Така інтерпретація знаку Каїна зовсім не відповідає Біблії. Ніде в єврейських писаннях слово «оус» не використовується для позначення кольору шкіри. Прокляття Каїна, описане в Буття 4, стосувалося лише його самого – ніде не сказано про те, що воно поширювалося і на його нащадків. Немає абсолютно жодного біблійного підґрунтя для твердження, що нащадки Каїна були темношкірими. Більше того, якщо жодна із дружин синів Ноя не була нащадком Каїна (що дуже малоймовірно), то родове коліно Каїна швидше за все обірвалось під час потопу.

Яким знаком Бог позначив Каїна? У Біблії про це не повідомляється. Значення знаку – що Каїна не слід убивати – було важливішим за те, яким був цей знак. Яким би він не був, це жодним чином не стосувалося кольору шкіри або родового прокляття нащадків Каїна. І, тим більше, Біблія не дає абсолютно ніяких підстав для використання знаку Каїна як виправдання расизму чи дискримінації.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Яким знаком Бог позначив Каїна (Буття 4:15)?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries