settings icon
share icon
Запитання

Що таке теологія визволення?

Відповідь


Висловлюючись просто, теологія визволення – це спроба тлумачити Святе Письмо з позиції скрутного становища незабезпечених верств населення. Ця доктрина є значною мірою гуманістичною. Рух почався в Південній Америці під час бурхливих 1950-их років, коли марксизм користувався великим успіхом серед бідних через його наголос на перерозподілі майна, що давало бідним селянам надію отримати частку багатств колоніальної еліти й у такий спосіб підвищити свій економічний статус. Як теологія він має сильне католицьке коріння.

Теологія визволення була підтримана 1968 року на Другій конференції латиноамериканських єпископів, яка відбувалася в колумбійському Медельїні. Ідея полягала в тому, що необхідно вивчати Біблію й боротися за соціальну справедливість у християнських (католицьких) громадах. Оскільки єдиною урядовою моделлю з перерозподілу багатства в Південній Америці була марксистська, то від цієї ідеї також явно віяло марксизмом. Так як заможні люди дуже неохоче прощалися з багатством за будь-якої моделі перерозподілу, популістське повстання бідних підтримували лише ті, хто мав найтісніші стосунки з бідними. Отже, модель теології визволення змішалася з марксистськими догмами та революційними настроями.

Через близькість до марксистських переконань теологія визволення, що практикувалася єпископами та священиками Південної Америки, була в 1980 році піддана критиці католицькою ієрархією на чолі з Папою Римським Іваном Павлом II. Найвище керівництво Католицької церкви безпосередньо звинуватило її прихильників у підтримці насильницьких революцій та марксистської класової боротьби. Це помилкове вчення виникло, в основному, внаслідок впливу людського гуманістичного переконання на церковне вчення палких єпископів і священиків.

Водночас, теологія визволення переключилася з бідних селян Південної Америки на незаможних темношкірих Північної Америки. Внаслідок цього з’явилась теологія визволення темношкірих, яка проповідується в їхніх громадах. Це та ж марксистська, революційна й гуманістична філософія, що й південноамериканська теологія визволення, і вона може розраховувати на підтримку Біблії не більше, ніж її південноамериканська модель. Помилкові доктрини завжди залишаються помилковими, незалежно від того, як їх називають. Як теологія визволення розпалювала революційне полум’я в Південній Америці, так і зараз вона намагається це зробити серед темношкірих у Північній Америці. Якщо церква в Америці визнає хибність теології визволення темношкірих, як Католицька церква зробила це в Південній Америці, її спіткає та ж доля – стане очевидним, що помилкові, гуманістичні доктрини прикриваються богословськими термінами.
EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке теологія визволення?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries