settings icon
share icon
Запитання

Хто такий Джозеф Сміт?

Відповідь


Джозеф Сміт відомий як засновник мормонської церкви (офіційна назва «Церква Ісуса Христа Святих останніх днів»). Вважається, що він з раннього віку мав певні окультні здібності. Ще юнаком його вважали провидцем і, як повідомляється, він використовував провидницький камінь для пошуку різних дорогоцінних металів. І він, і його батько були відомі як «шукачі скарбів»; у своїх пошукових експедиціях вони застосовували ворожіння та магію. Це, звичайно, принесло йому славу та відповідну репутацію. Дотепер деякі люди вважають його святим, а інші – великим шарлатаном.

Джозеф Сміт виріс у часи духовного відродження в Америці, відомого як реставраціонізм. Саме тоді, 1820 року, він заявив про отримання дивовижного видіння, в якому Бог Отець і Бог Син матеріалізувалися та звернулися до нього, коли він молився в лісі. Він повідомив, що ці дві «особи» висловилися доволі песимістично щодо християнської церкви та оголосили про потребу у відродженні християнства і що Сміт був обраний для його реалізації. Від часу свого заснування і до сьогоднішнього дня церква мормонів заявляє, що лише вони представляють істинне християнство.

Мормонські лідери безустанно навчали, що після смерті апостолів християнство впало у цілковите відступництво, у зв'язку з чим потрібне «відновлення». Але навіть після першого так званого небесного візиту, Джозеф Сміт і його друзі продовжували шукати скарби за допомогою окультних методів. У ті часи такі методи були незаконними, і в 1826 р. Смітові висунули офіційні звинувачення. Але ще до цього новоявлений «пророк Господній» розбурхав розуми людей розповіддю про ще одну дивовижну зустріч із небом. У 1823 році Сміт заявив, що з ним зв'язався ангел на ім'я Мороні, який відкрив, що в певному місці недалеко від Пальміри, штат Нью-Йорк, були заховані золоті аркуші. На них була записана історія стародавньої людини на ім'я Мормон і його міфічного древньоєврейського племені, які були названі «ще одними свідками» істинності християнського Євангелія. У мормонських історичних документах написано, що ангел дав спеціальні окуляри, щоб допомогти Смітові перекласти письмена із золотих аркушів. Також повідомлялося, що під час перекладу людина, яка допомагала Сміту, була удостоєна честі бути присутньою під час відвідин Іваном Хрестителем, Петром, Яковом та Іваном, які наділили чоловіків «священством Аарона». Ці та інші дивовижні історії записані у книзі Сміта «Дорогоцінна перлина».

Джозеф Сміт постійно заявляв про отримані особливі видіння та неймовірні небесні одкровення. Але шістдесят два жителя Пальміри склали петицію, в якій хотіли повідомити іншим те, що вони знали про нього: що його сім'я, його переконання та окультні експедиції з пошуку скарбів були «повністю позбавлені моральності та сповнені пристрасті до поганих звичок». Проте Сміт стверджував, що він був Божим провісником, і запевняв, що коли він говорить, то через нього промовляє Господь. Ця наполегливість була всерйоз сприйнята багатьма послідовниками, і коли у Сміта було видіння, його приймали як голос Божий, незалежно від того, наскільки воно суперечило християнським моральним нормам. «Одкровення від Бога» про багатоженство є лише одним із прикладів.

Ці повідомлення Сміта «від Бога» вже за декілька років зробили його відомим. Його образні описи завжди читались як захоплююча розповідь, де біблійна істина перепліталася з вигадкою. Він завжди акуратно імітував істину і багато разів переписував Святе Письмо. Багатьом людям його богослов'я здається спотвореним віддзеркаленням реальної біблійної теології. Воно підкуповує, оскільки частково використовує те, що люди знають як біблійну істину.

Джозеф Сміт помер від рук розлюченого натовпу. Намагаючись уладнати проблему з полігамією після того, як церква оселилася в Наву, штат Іллінойс, Сміт і його послідовники розгромили будівлю анти-мормонської газети, внаслідок чого були заарештовані та ув'язнені, очікуючи суду. Розгніваний натовп із двохсот людей захопив в'язницю і Джозеф Сміт разом з його братом були вбиті. Після його передчасної смерті в «церкві» стався розкол. Церква, заснована Смітом, залишається сьогодні зосередженою в американських штатах Міссурі (Спільнота Христа – Реорганізована Церква Ісуса Христа Святих останніх днів) і Юта, куди багато мормонів пішли вслід за своїм новим лідером, Брігамом Янгом.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Хто такий Джозеф Сміт?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries