settings icon
share icon
Запитання

Чи був Іван Хреститель перевтіленим Іллею?

Відповідь


В Євангелії від Матвія 11:7-14 написано: «Як вони ж відійшли, Ісус про Івана почав говорити народові: На що ви ходили в пустиню дивитися? Чи на очерет, що вітер гойдає його? Та на що ви дивитись ходили? Може, на чоловіка, у м'які шати одягненого? Адже ж ті, хто носить м'яке, – по палатах царських. По що ж ви ходили? Може, бачити пророка? Так, кажу вам, – навіть більш, як пророка. Бо це ж той, що про нього написано: "Ось перед обличчя Твоє посилаю Свого посланця, який перед Тобою дорогу Твою приготує!" Поправді кажу вам: Між народженими від жінок не було більшого над Івана Христителя! Та найменший у Царстві Небеснім – той більший від нього! Від днів же Івана Христителя й досі Царство Небесне здобувається силою, і ті, хто вживає зусилля, хапають його. Усі-бо Пророки й Закон до Івана провіщували. Коли ж хочете знати, – то Ілля він, що має прийти"». Тут Ісус цитує з книги пророка Малахії 3:1, де цей посланець зображується як пророча особа, що мала з'явитися майбутньому. Згідно з Малахії 4:5, цей посланець – «пророк Ілля», як Ісус і називає Івана Хрестителя. Чи означає це, що Іван Хреститель був перевтіленим Іллею? Зовсім ні.

По-перше, слухачі Ісуса (і перші читачі Матвія) ніколи би не сприйняли слова Ісуса як натяк на реінкарнацію. Крім цього, Ілля не помер – його забрала на небеса вогняна колісниця (2 Царів 2:11). В аргументах на користь реінкарнації (або воскресіння) Іллі цей момент не враховується. У будь-якому випадку, виконанням пророцтва про «прихід» Іллі вважалося би його фізичне повернення з небес на землю.

По-друге, у Біблії абсолютно чітко написано, що Івана Хрестителя названо Іллею, бо він «буде йти в духу й силі Іллі» (Луки 1:17), а не тому, що був ним у буквальному розумінні. Іван був передвісником Нового Завіту, що готував шлях до приходу Господа, так само, як Ілля виконав цю роль у Старому Завіті (і, можливо, знову в майбутньому – див. Об'явлення 11).

По-третє, сам Ілля з'являється разом із Мойсеєм під час преображення Ісуса після смерті Івана Хрестителя. Цього би не сталося, якби Ілля змінив свою особу на особу Івана (Матвія 17:11-12).

По-четверте, в Марка 6:14-16 і 8:28 вказується, що і народ, і Ірод розрізняли Івана Хрестителя та Іллю.

Зрештою, доказ того, що Іван Хреститель не був перевтіленим Іллею, виходить від самого Івана. У першому розділі Євангелія від апостола Івана він називає себе посланцем з Ісаї 40:3, а не Іллею з Малахії 3:1. Більше того, він конкретно відповів, що не був Іллею (Івана 1:19-23).

Іван зробив для Ісуса те, що Ілля мав зробити для приходу Господа, але він не був перевтіленим Іллею. Христос назвав Івана Хрестителя ним, але останній спростував це порівняння. Як узгодити ці два моменти? У визначенні Ісуса є ключова фраза, яку важливо взяти до уваги. Він каже: «Коли ж хочете знати, – то Ілля він». Інакше кажучи, визначення Івана Хрестителя як Іллі не було засноване на тому, що він був справжнім Іллею, а на реакції людей на його роль. Для тих, хто бажав вірити у Христа, Іван Хреститель діяв як Ілля, оскільки вони вірили в Ісуса як Господа. Для релігійних лідерів, що відкинули Його, Іван Хреститель цієї ролі не виконував.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Чи був Іван Хреститель перевтіленим Іллею?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries