settings icon
share icon
Запитання

Що означає стерегти своє серце?

Відповідь


Текст у книзі Приповісті 4:23-26 напучує віруючих: «Над усе, що лише стережеться, серце своє стережи, бо з нього походить життя. Відкинь ти від себе лукавство уст, віддали ти від себе крутійство губ. Нехай дивляться очі твої уперед, а повіки твої нехай перед тобою простують. Стежку ніг своїх вирівняй, і стануть міцні всі дороги твої». Кажучи про охорону серця, Соломон насправді має на увазі внутрішнє ядро людини – думки, почуття, бажання, воля та рішення – що робить її такою, якою вона є. Біблія стверджує, що наші думки часто визначають, ким ми стаємо (Приповісті 23:7; 27:19). Розум людини відображає те, ким вона є насправді, а не просто її дії чи слова. Ось чому Бог досліджує наше серце, а не просто зовнішність і те, ким ми хочемо видаватися (1 Самуїла 16:7).

Подібно до того, як різні хвороби і розлади впливають на фізичне серце, так само багато недугів духовного серця можуть перешкоджати зростанню та розвитку віруючих. Атеросклероз – це затвердіння артерій через накопичення холестеринових бляшок і рубців на їхніх стінках. Затвердіння духовного серця також можливе, якщо ми відмовляємося визнати або прийняти Божу істину. Хоча Єгипет уражала одна кара за іншою, фараон відмовився звільнити ізраїльтян з рабства і зробив своє серце запеклим проти істини, що Всемогутній Бог мав намір звільнити Своїх людей (Вихід 7:22; 8:28; 9:34). У Псалмі 94:7-9 цар Давид благає народ не робити твердими свої серця в повстанні проти Бога, як вони це робили в пустелі. Існує багато речей, які можуть зробити серце людини закам'янілим і призвести її до заперечення Бога, і так само, як холестерин блокує кровообіг, вони перешкоджають вільному потоку Божого миру та благословень, що надаються за послух. Тому захист від бунтівного духу та розвиток духу покірного послуху Божому Слову – це перший крок до збереження серця.

Шум у серці – це патологічний стан через дефект серцевих клапанів. Останні діють як двері, запобігаючи відтоку крові. Духовні шуми виникають, коли віруючі вдаються до скарг, пліток, суперечок і розбратів. Біблія неодноразово закликає уникати невдоволення та нарікання (Івана 6:43; Филип'янам 2:14). Іноді віруючі перемикають свою увагу з Божих планів, цілей і благословень на марноти світу. Господь бачить у цьому брак віри, а без віри догодити Йому неможливо (Євреям 11:6). Замість цього нам сказано прагнути задоволеності в усьому, покладаючись на те, що Бог забезпечить нас усім необхідним у визначений Ним час (Євреям 13:5). Захист від духу невдоволення та зрощування духу вдячності й довіри – це другий крок до збереження серця.

Хронічна серцева недостатність – це нездатність серця качати кров по організму через слабкість його стінок. Вона може виникнути внаслідок гіпертонії (високого кров'яного тиску), інфарктів міокарда (серцевих нападів) та аномального розширення серця. Духовними еквівалентами є гнів, поступка спокусі та гординя. Гнів діє, як отрута для тіла – як фізичного, так і духовного – і підштовхує віруючих до спокуси поранити інших своїми діями та словами. Текст в Ефесянам 4:31-32 напучує: «Усяке подратування, і гнів, і лютість, і крик, і лайка нехай буде взято від вас разом із усякою злобою. А ви один до одного будьте ласкаві, милостиві, прощаючи один одному, як і Бог через Христа вам простив».

Кожний християнин втягнутий у постійну, напружену війну з демонічними силами. Багато з нас настільки прагнуть вести зовнішню духовну боротьбу, що забувають про те, що більша частина нашої битви точиться не з зовнішніми силами, а з нашим власним розумом і думками. В Якова 1:14-16 нам сказано: «Але кожен спокушується, як надиться й зводиться пожадливістю власною. Пожадливість потому, зачавши, народжує гріх, а зроблений гріх народжує смерть. Не обманюйтесь, брати мої любі». Гріх завжди зароджується в розумі. Грішник має спочатку «зачати» й зосередитися на гріховній дії, перш ніж скоїть її насправді. Тому перша лінія захисту має полягати в тому, щоб відмовитися навіть від думок про невірні вчинки. Апостол Павло велить нам «полонити» кожну думку та знання, щоб вони відповідали Божій волі (2 Коринтянам 10:3-5).

У Приповісті 16:18 сказано, що гординя призводить до загибелі. У вірші 16:5 написано: «Огида для Господа всякий бундючний». Гординя була першим великим гріхом сатани, коли він вирішив, що може стати рівним Богу, і підбурив третину ангелів до повстання на небесах (Єзекіїля 28:17). З цієї причини він був вигнаний з небес. Диявол також спокушав Єву в Едемському саду, звертаючись до її егоїзму. Він сказав: «Бо відає Бог, що дня того, коли будете з нього ви їсти, ваші очі розкриються, і станете ви, немов Боги, знаючі добро й зло» (Буття 3:5). Єва хотіла бути такою ж мудрою, як Бог, тому піддалася спокусі з'їсти плід із забороненого дерева. Отже, гординя призвела до падіння і людини. Сатана не хотів, щоб людина корилася Богові, але сам став для себе богом, визначаючи власну реальність, значення й етику. Ця диявольська філософія є фундаментом чаклунства, світського гуманізму та течії нью-ейдж.

Ухилятися від гніву, гордині та спокус – також важливий елемент збереження серця. Павло напучує нас: «Наостанку, браття, що тільки правдиве, що тільки чесне, що тільки праведне, що тільки чисте, що тільки любе, що тільки гідне хвали, коли яка чеснота, коли яка похвала, – думайте про це» (Филип'янам 4:8). Зосередившись на цих речах, ви зможете збудувати захисні мури навколо своїх сердець.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що означає стерегти своє серце?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries