settings icon
share icon
Запитання

Що означає бути благочестивим чоловіком?

Відповідь


Одна з перших істин, яку слід визнати, розглядаючи питання про те, як бути благочестивим чоловіком, полягає в тому, що ніхто не є благочестивим від природи. Ні чоловіки, ні жінки самостійно не можуть бути такими, якими Бог бажає, щоб вони були. Тому нам слід спочатку віддати своє життя під владу Ісуса Христа. Бути «благочестивим» означає, що в нас має бути присутнім Бог. Отже, коли Його Дух перебуває в нас, Він дає нам можливість вести благочестиве життя (Галатам 2:20; Титу 2:12).

Текст у Филип’янам 2:3-4 закладає основу для всіх благочестивих стосунків, включаючи шлюб: «Нічого не робіть наперекір чи з марнославства, але в покорі вважайте одне одного більшим за себе. Нехай кожний дбає не про себе, а про інших» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). У шлюбі це означає, що чоловік і дружина вже не належать самим собі. Кожний із них добровільно віддав іншому подружжю право робити все, що він чи вона хоче і коли хоче. Це може особливо важко даватися чоловікам, зокрема якщо вони були самотніми протягом тривалого часу. Чоловікові може не спадати на думку, що його дружина не в захваті від ідеї провести вихідні на футбольному матчі чи в поході. Але цей уривок навчає нас свідомо враховувати почуття та думки інших людей, а не припускати, що вони думають так само, як і ми.

У 1 Петра 3:7 сказано: «Так само чоловіки: живіть зі своїми дружинами в порозумінні, поводячись, немов з тендітною вазою, сповненою жіночості, виявляючи їм шану як співспадкоємцям благодаті життя, щоб не було перепон для ваших молитов». Фраза «немов з тендітною вазою» означає «немов із більш слабкою» та часто тлумачиться неправильно. Тут не мається на увазі неповноцінність, бо далі в тексті йдеться, що жінка є співспадкоємицею свого чоловіка. У контексті даного вірша ця фраза означає, що до жінок не слід ставитися, як до «однієї з хлопців». Вона створена інакше – і її тіло, і дух. Ключовими є слова «в порозумінні». Чоловік має вивчати свою дружину, дізнаватись якою вона є, та робити вибір, що підкреслює її сильні сторони і красу. Фізичне протистояння, словесне знущання та емоційне нехтування не повинні мати місця у християнському шлюбі. Жити з дружиною «в порозумінні» означає, що мудрий чоловік має контролювати свої власні потреби і бажання, щоб задовольняти потреби і бажання її. Він не принижує її, не применшує її внесок у сім’ю та не очікує, що вона робитиме те, чим Бог нагородив його. Він робить «пізнання» цієї однієї жінки справою всього свого життя, прагнучи стати експертом у цьому.

П’ятий розділ послання до Ефесян продовжує опис благочестивого чоловіка. У вірші 25 написано: «Чоловіки, любіть своїх дружин, як Христос полюбив Церкву й віддав Себе за неї». Це порівняння з Христом і Церквою багато про що каже. Чоловіки мають виявляти жертовну, безумовну любов до своїх дружин так само, як Ісус любить нас – Свою «дружину», – навіть коли ми непокірні та непривабливі. Вірш 28 продовжує: «Так і чоловіки повинні любити своїх дружин, як власні тіла. Хто любить свою дружину, той і себе любить». У чоловіків зазвичай немає проблем із любов’ю до свого тіла. Сексуальне задоволення та інші фізичні потреби часто є їхніми головними пріоритетами. Бог вказує чоловікам віддавати своїм дружинам такий же пріоритет, як і своїм фізичним потребам. Ісус охоче піддав Своє власне тіло жорстокому ставленню, приниженню та нужді заради Своєї «дружини» – Церкви. Це – взірець для наслідування, який Святе Письмо дає чоловікам.

Християнські дружини бажають благочестивого лідерства, а не диктатури. Проте чоловік не може вести туди, де він сам не був. Лідер іде першим, прокладаючи шлях, борючись із духовними перешкодами, а потім подає Божі настанови своїй сім’ї. Постійні особисті стосунки з Ісусом мають вирішальне значення для духовного лідерства. Господь вважає чоловіків відповідальними за духовний і фізичний добробут їхніх сімей (1 Тимофію 5:8). Навіть якщо дружина може краще навчати, чоловік все одно має брати участь у вихованні своїх дітей. Йому слід надавати приклад у відвідуванні церкви, читанні Біблії, молитві та духовній дисципліні. Дружині-християнці буде важко поважати свого чоловіка в інших сферах, якщо він не є послідовним у духовному лідерстві.

І одруженим, і неодруженим чоловікам буде корисно звернути увагу на такі риси благочестивого лідера:

• лідер є перш за все слугою (Матвія 23:11)

• він готовий навчатися (Притчі 19:20)

• він сповнений Святим Духом (Дії 6:3)

• із захопленням ставиться до своєї ролі (Ефесянам 6:7)

• є взірцем покори і прощення (1 Петра 5:6; Ефесянам 4:32)

• любить тих, ким керує (Матвія 5:46; Івана 13:34-35)

• готовий визнавати свої невдачі та недоліки (Филип’янам 3:12)

Якщо конкретніше, то мужчина може стати благочестивим чоловіком, зважаючи на наступне:

1. Чи свідчить ваш графік, що ваша сім’я є головним пріоритетом стосовно часу, енергії та уваги?

2. Чи прислуховуєтеся ви до вказівок із 1 Петра 3:7 і чи справді вивчаєте свою дружину?

3. Чи приймаєте ви ініціативу духовно керувати своєю дружиною, ділячись тим, чого вас навчає Бог?

4. Чи уважні ви до фізичного стану та сексуальних потреб своєї дружини? Вони відрізняються від ваших, і благочестивий чоловік поважає це, не виявляючи невдоволення та не намагаючись «покарати» її.

5. Чи приймаєте ви рівну відповідальність за виховання дітей? Навіть якщо ваша дружина краще справляється з цим, ваші діти – це ваша відповідальність. Вашій дружині потрібен партнер, який охоче розділить із нею обов’язки.

6. Зверніть увагу на тон свого голосу. Чи звикли ви до грубості, звинувачень або ж прихованого осуду?

7. Чи застосовуєте ви коли-небудь фізичне або словесне насильство в будь-якій формі? Якщо вам потрібна допомога в управлінні гнівом, зверніться по неї.

8. У сферах, де ваша дружина слабша, чи допомагаєте ви їй зростати, не критикуючи та не пригнічуючи її?

9. Чи вмієте ви слухати? Жінкам необхідно відкривати своє серце, і ви маєте бути найбезпечнішим об’єктом для цього.

10. Чи захищаєте ви її серце, мрії та самооцінку? Ви не можете замінити їй Бога, але можете спонукати її до налагодження з Ним таких стосунків, які би задовольняли її глибокі емоційні потреби.

Чоловіки часто оцінюють себе за зовнішніми факторами, які перебувають поза їхнім контролем. Гроші, слава, фізичні здібності та влада – швидкоплинні. Проте чоловік може визначати власний успіх згідно з тим, наскільки добре він дотримується Божого повеління дбати про свою дружину і керувати сім’єю. Щаслива дружина – це свідчення на користь її чоловіка. І хоча він не відповідає за те, як реагує його дружина, кожний чоловік може контролювати, наскільки добре він наслідує приклад Ісуса, люблячи й керуючи тими, кого Бог довірив йому.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що означає бути благочестивим чоловіком?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries