settings icon
share icon
Запитання

Яка різниця між блудом і перелюбом?

Відповідь


Сучасні словникові визначення блуду («добровільний статевий акт між особами, які не перебувають у шлюбі між собою, що включає перелюб») та перелюбу («добровільний статевий акт між особою, яка перебуває в шлюбі, та особою, що не є її дружиною або чоловіком») досить прості, але Біблія глибше викладає те, як Бог розглядає ці два гріха. У Біблії вони обидва використовуються як у буквальному розумінні, так і в переносному – для позначення ідолопоклонства.

У Старому Завіті всі сексуальні гріхи були заборонені законом Мойсея та єврейськими звичаями. Однак давньоєврейське слово, що перекладається як «блуд» у Старому Завіті, також використовувалося в контексті ідолопоклонства і позначало духовну розпусту. У 2 Хронік 21:10-14 Бог уразив Єгорама ранами та хворобами, тому що той втягував людей в ідолопоклонство. Він «вчинив перелюбниками Юду та мешканців Єрусалиму, як чинив перелюбниками дім Ахавів» (в. 11, 13). Дружиною Ахава була Єзавель, жриця розпусного бога Ваала, що втягла ізраїльтян у жахливе ідолопоклонство. Пророк Єзекіїль у 16-му розділі своєї книги докладно описує історію відступництва ізраїльтян від Господа, щоб чинити «розпусту» з іншими богами. Слова з коренем «блуд» багато разів використовуються щодо ідолопоклонства у цьому розділі. Ізраїльтяни здобули популярність в оточуючих народів за свою мудрість, багатство та владу, і це стало для них пасткою, як краса жінки, – їхні сусіди захоплювалися й вихваляли їх, і так вони були втягнуті в ідолопоклонство. Слово «блуд» використовується у зв’язку з ідолопоклонством, тому що багато язичницьких обрядів «поклоніння» включало статеві зносини. Храмові блудниці були звичним явищем у поклонінні Ваалу та іншим ідолам. Сексуальний гріх усіх видів був не тільки прийнятним у цих релігіях, але й схвалювався як спосіб набуття більшого благословення від богів, зокрема, для примноження стад і врожаю.

У Новому Завіті грецьке слово «porneia», що перекладається як блуд, означає перелюб та інцест. Porneia походить від іншого грецького слова, визначення якого також включає задоволення будь-яких видів незаконної похоті, серед яких і гомосексуалізм. Це слово в Євангеліях і посланнях завжди стосується сексуальних гріхів, тоді як в Об’явленні – виключно ідолопоклонства. Господь Ісус засуджує дві церкви Малої Азії за розпусту ідолопоклонства (Об’явлення 2:14, 20), а також згадує про «велику розпусницю» останніх часів, що є хибною поганською релігією, з якою «розпусту чинили земні царі, і вином розпусти її впивались мешканці землі» (Об’явлення 17:1-2).

Перелюб, з іншого боку, є сексуальним гріхом одружених людей із тими, хто не є їхнім подружжям; це слово використовується в Старому Завіті як у прямому, так і в переносному змісті. Єврейське слово, що перекладається як «перелюб», буквально означає «порушення шлюбу». Цікаво те, що Бог описує відступлення Свого народу до інших богів як перелюб. Єврейський народ вважався подружжям Єгови, тому, коли вони повернулися до богів інших народів, Він порівняв їх із невірною дружиною. Старий Завіт часто порівнює Ізраїль, який поклоняється ідолам, з безрозсудною жінкою, «що перелюб» чинила «з своїми божками» (Вихід 34:15-16; Левит 17:7; Єзекіїля 6:9). Крім того, в усій книзі Осії стосунки між Богом та Ізраїлем порівнюються зі шлюбом пророка та його невірної дружини, Гомер. Дії Гомер проти Осії відображали гріх і невірність Ізраїлю, який постійно полишав свого істинного «чоловіка» (Єгову), щоб чинити духовний перелюб з іншими богами.

У Новому Завіті два грецьких слова, що перекладаються як «перелюб», майже завжди використовуються в буквальному розумінні щодо сексуального гріха за участю одружених людей. Єдиний виняток ми знаходимо в посланні до церкви в Тіятирах, яка була засуджена за толерантне ставлення до жінки «Єзавелі, яка каже, ніби вона пророкиня» (Об’явлення 2:20). Ця жінка втягла церкву в аморальність та ідолопоклонство, і кожний, хто спокусився на її псевдовчення, вважався таким, що чинить із нею перелюб.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Яка різниця між блудом і перелюбом?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries