settings icon
share icon
Запитання

Що таке «філіокве»?

Відповідь


Теза про «філіокве» (від лат. filioque) є спірним пунктом у християнській церкві. Питання полягає в тому, від кого виходить Святий Дух – лише від Отця, чи від Отця та Сина. Латинське слово «філіокве» означає «... і Сина». Ця теза названа так, оскільки слова «…і Син» були додані у Нікейський символ віри, позначаючи, що Святий Дух виходить від Отця «і Сина». Дане питання викликало безліч суперечок і, зрештою, призвело до розколу між Римською Католицькою та Східною Православною церквою 1054 року н.е. Між цими двома церквами, як і раніше, немає згоди щодо «філіокве».

В Євангелії від Івана 14:26 нам сказано: «Утішитель же, Дух Святий, що Його Отець пошле в Ім’я Моє...». Далі, в Івана 15:26 написано: «А коли Втішитель прибуде, що Його від Отця Я пошлю вам, Той Дух правди, що походить від Отця, Він засвідчить про Мене». Див також Івана 14:16 і Филип’янам 1:19. Ці місця Святого Письма, як видається, вказують на те, що Дух був посланий Отцем і Сином. Важливим моментом у дискусії щодо «філіокве» є прагнення захистити божественність Святого Духа. Біблія чітко навчає, що Святий Дух є Богом (Дії 5:3–4). Противники «філіокве» вважають, що Святий Дух, виходячи від Отця і Сина, тим самим є підлеглим Отцю та Сину. Прихильники же «філіокве» вважають, що Святий Дух, виходячи від Отця і Сина, все одно володіє такою ж божественною природою, що й Бог Отець та Бог Син.

Суперечності в питанні «філіокве» піддають сумнівам аспект Божої особистості, який ми ніколи не зможемо повністю осягнути. Як би не було, вічний Бог є незбагненним для нашого обмеженого розуму. Святий Дух є Бог, і Він був посланий Богом, аби «замінити» Ісуса Христа тут на землі. На запитання, чи був Святий Дух посланий Отцем, чи ж Отцем і Сином, імовірно, не може бути однозначної відповіді, та й немає необхідності давати на це відповідь. «Філіокве», швидше за все, так і залишиться спірним питанням.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке «філіокве»?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries