settings icon
share icon
Запитання

Що таке Купол Скелі?

Відповідь


Купол Скелі – це мусульманська святиня, споруджена на Храмовій горі в Єрусалимі 691 року після Р.Х. Він є частиною священної для мусульман території в центрі Єрусалиму, що займає значну частину того, що також відомо, як гора Моріа. Купол Скелі отримав свою назву через той факт, що він збудований над найвищою точкою гори Моріа – місцем, де за віруваннями юдеїв і християн Авраам був готовий принести свого сина Ісака в жертву Богові (Буття 22:1-14).

Також вважається, що в цьому місці був розташований тік євусеянина Аравни, де Давид поставив жертовник Господу (2 Самуїла 24:18). Воно також знаходиться недалеко від місця розташування храму Ірода, зруйнованого римською армією в 70 році після Р.Х. Дехто навіть вважає, що на скелі могло розташовуватися Святе Святих, яке було частиною юдейського храму, куди раз на рік входили первосвященики, щоб здійснювати викуплення гріхів Ізраїлю.

Купол Скелі є частиною комплексу, відомого як Харам аль-Шаріф (Благородне святилище). Його площа становить понад 14 гектарів, тут також розташована мечеть Аль-Акса. Захопивши Єрусалим, у 685 р. мусульмани почали будівництво Купола Скелі. На це пішло майже сім років, і зараз він є однією з найдавніших ісламських споруд у світі.

Платформа або Храмова гора, на якій розташовані і Купол Скелі, і мечеть Аль-Акса, була споруджена в першому столітті після Р.Х. за наказом Ірода Великого у межах реконструкції другого юдейського храму. Ісус молився в цьому храмі, і саме там Він провіщав його зруйнування (Матвія 24:1-2). Пророцтво Христа справдилося, коли храм був зруйнований римським військом.

Храмова гора, на якій розташований Купол Скелі, важлива не лише для мусульман, які зараз її контролюють, але також для юдеїв і християн. Як місце, де колись стояв юдейський храм, вона вважається найсвятішим місцем в юдаїзмі, а також, на переконання юдеїв і деяких християн, там буде зведений третій і останній храм. В ісламі ця територія є третім за святістю місцем. Через свою важливість як для юдеїв, так і мусульман, район Храмової гори є вкрай спірним релігійним місцем, на контроль над яким претендують і Палестинська адміністрація, і Ізраїль.

Купол Скелі – вражаюча структура, добре помітна на багатьох фотографіях Єрусалиму. Крім того, що вона знаходиться на верхівці гори Моріа, вона також побудована на платформі, що піднімає її ще майже на 5 метрів над горою. Найвища точка гори Моріа знаходиться в центрі Купола. Розміри цієї скелі складають близько 18 на 12 метрів і підноситься вона майже на 2 метри від підлоги святині. Багато людей помилково називають Купол Скелі мечеттю, але фактично він був збудований як святиня для паломників, хоча й розташований недалеко від важливої мусульманської мечеті.

Дехто вважає, що Купол Скелі був споруджений у зв'язку з тим, що за мусульманською легендою пророк Магомет був забраний на гору Моріа ангелом Гавриїлом, а звідти піднявся на небо й зустрів усіх пророків, які були перед ним, а також побачив Бога на Його престолі в оточенні ангелів. Проте ця історія з'являється в ісламських текстах лише через кілька десятиліть після того, як була побудована святиня, що підштовхує до думки, що головна причина, через яку був споруджений Купол, полягала в тому, щоб відзначити перемогу мусульман над християнами в Єрусалимі, а не задля вшанування гаданого вознесіння Магомета.

Коли Ізраїль захопив контроль над цією частиною Єрусалима після Шестиденної війни 1967 року, його лідери дозволили ісламському релігійному трасту управляти Храмовою горою та Куполом Скелі заради збереження миру. З того часу немусульманам дозволили обмежений доступ до цього місця, проте молитися на Храмовій горі заборонено.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке Купол Скелі?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries