settings icon
share icon
Запитання

Що таке документальна гіпотеза?

Відповідь


Документальна гіпотеза – це, фактично, спроба усунути надприродне із П’ятикнижжя та піддати сумніву авторство Мойсея. Розповіді про перехід через Червоне море, манну в пустелі, отримання води зі скелі тощо вважаються легендами, представляючи ці та інші чудесні події просто як плід уяви оповідачів, а не факти, що насправді відбулися та були зафіксовані очевидцями. Документальна гіпотеза, нарівні з теорією ЯЕСВ (абревіатура з перших літер слів «Ягвіст», «Елогіст», «Священицький кодекс» і «Второзаконня»; англ. «JEDP»), заперечує, що Мойсей написав П’ятикнижжя, приписуючи авторство чотирьом (або більше) різним авторам/редакторам, які писали його протягом кількох сотень років. Документальна гіпотеза – це спроба ліберального богослов’я поставити під сумнів достовірність П’ятикнижжя.

Прихильники документальної гіпотези датують написання П’ятикнижжя приблизно 400 р. до н.е., тобто через 1000 років після смерті Мойсея. Опис подій тисячолітньої давнини, навіть якщо й був би переданий з максимальною ретельністю, обов’язково міститиме викривлення первинних фактів. Пам’ятайте, П’ятикнижжя писалося тоді, коли ізраїльтяни мандрували пустелею через своє повстання проти Бога. Остаточно описати цей період лише через 1000 років – вірний спосіб викликати сумніви щодо історичності початкової подорожі. Ліберальні богослови протягом багатьох років намагалися послабити Боже Слово, і один з можливих способів – поставити під сумнів історичність та авторство П’ятикнижжя.

Питання в тому, чи має ця ліберальна теологічна теорія якусь підставу. Якщо, як стверджують прихильники документальної гіпотези, П’ятикнижжя було написане 400 р. до н.е., після

Вавилонського полону, то Мойсей не міг бути його автором. Однак Ісус сказав у Марка 12:26: «…хіба ви не читали в книгах Мойсея про те, що сказав йому Бог біля куща: Я – Бог Авраама, і Бог Ісаака, і Бог Якова?» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Він прямо заявляє, що Мойсей був автором історії про палаючий кущ у 3-му розділі книги Вихід. Стверджувати, що П’ятикнижжя було написане приблизно через 1000 років після смерті Мойсея, означає заперечувати слова Христа, оскільки Він уточнює, що Вихід є частиною «книг Мойсея».

Є вагомі докази того, що Мойсей також написав і інші книги П’ятикнижжя, що спростовує документальну гіпотезу. Петро в Дії 3:22 коментує Второзаконня 18:15 і називає Мойсея автором цього уривка. Павло у посланні до Римлян 10:5 каже: «Мойсей пише…», а потім переходить до цитати з книги Левіти 18:5.

Документальна гіпотеза ставить під сумнів свідчення Ісуса, Петра та Павла, оскільки всі вони підтверджували, що Мойсей написав принаймні три книги П’ятикнижжя. Єврейська історія і традиція вважають його автором П’ятикнижжя, що також не підтримує документальну гіпотезу. Це насправді є лише гіпотезою – вона ніколи не була доведена, скільки би ліберальні теологи не наполягали на зворотному.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке документальна гіпотеза?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries