settings icon
share icon
Запитання

Що Біблія каже про неслухняних дітей?

Відповідь


Від малюка, який щойно вивчив слово «ні», і до бунтівного підлітка – всі батьки стикаються з проблемою непослуху дітей. І насправді – це проблема не лише дітей. Біблія показує нам, що ми всі стикаємося з бажанням керувати своїм життям і робити все, що забажаємо, будучи народженими у гріху й беззаконні (Псалом 51:7; Ефесянам 2:3; Римлянам 3:10; 7:17-21). Свавільність може перетворитися на повномасштабну боротьбу з нашими дітьми, якщо їхній непослух залишиться без контролю, – боротьбу, яка вплине на їхні майбутні стосунки з учителями, роботодавцями, друзями, подружжям, літніми батьками та навіть із їхнім Небесним Отцем. Але звертаючись до Біблії, ми знаходимо підтримку в тому факті, що Бог дає засоби для навчання та виховання неслухняних дітей і навіть обіцяє благословення тим, хто вчиться й зростає у послуху.

Заповідь шанувати і коритися батькам пронизує все Святе Письмо, починаючи з книги Вихід, коли Бог дає Десять Заповідей (Вихід 20:12), і впродовж усього Старого Завіту (Левіти 19:3; Повторення Закону 5:16; Притчі 1:8; 6:20-21; 23:22) та Нового. І Христос, і апостол Павло підтверджують важливість п’ятої заповіді та обітниці, що міститься в ній (Матвія 15:4; 19:19; Ефесянам 6:1-3; Колосянам 3:20). Біблія заохочує дітей тим, що їхній послух принесе їм благословення та довголіття (Вихід 20:12; Єремії 35:17-19; Ефесянам 6:3; Колосянам 3:20), а неслухняних дітей, які зневажають своїх батьків, попереджає, що їхня поведінка призведе до покарання й ганьби (Левіти 20:9; Повторення Закону 21:18; 27:16; Притчі 10:1; 15:5; 20:20; 30:17; Матвія 15:4). Повсюдний непослух батькам також характеризуватиме суспільство в останні часи (2 Тимофію 3:2).

Народ Ізраїлю, який Бог називає Своїми дітьми (Вихід 4:22), є прикладом для неслухняних дітей. Господь неодноразово закликав ізраїльтян підкоритися Йому, обіцяючи щедрі благословення за послух і страшні наслідки за непослух. За днів Ісуса Навина євреї виявили послух і були благословенні перемогою над своїми ворогами (Ісуса Навина 11:23). Пізніше, як демонструє вся книга Суддів, непослух спричинив біди.

Біблія навчає про необхідність покарання неслухняних дітей. Покарання є складовою життя всіх людей, і ті, хто повстає проти авторитету батьків, мають бути покарані. У книзі Притчі 19:18 написано: «Виховуй свого сина, поки є надія, але не втрачай при цьому глузду, аби не довести його до смерті» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). У цьому вірші виховання (і покарання) дитини подане як питання життя та смерті. Непослух, якщо його не зупинити, призведе до загибелі. У Притчі 13:24 сказано: «Хто шкодує своєї різки, той ненавидить свого сина. А хто його любить, той картанням дбає про його виховання». Тут любов і дбайливе покарання стоять пліч-о-пліч. Цими словами спростовується ідея, що «люблячі» батьки ніколи не каратимуть дитину. Заплющувати очі на непокору – означає не любити бунтівну дитину.

У 6-му розділі послання до Ефесян міститься ключовий уривок. Вірш 1 звертається до дітей: «Діти, слухайтеся своїх батьків у Господі, бо це справедливо». Тобто, покора батькам – це Богом даний обов’язок кожної дитини. Поки вказівки батьків не суперечать Його Слову, дитині слід коритися. Вірш 4 написаний для батьків: «А ви, батьки, не дратуйте своїх дітей, а виховуйте їх у послуху та вченні Господа». Обов’язок батьків – виховувати своїх дітей благочестиво та наставляти їх у Слові Господньому. Роблячи так, вони направляють своїх дітей до довгого й успішного життя в цьому світі (вірш 3) та до скарбів на небесах (Матвія 6:20; Галатам 6:8-9; Ефесянам 1:3-4).

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що Біблія каже про неслухняних дітей?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries