settings icon
share icon
Запитання

Що таке деїзм? У що вірять деїсти?

Відповідь


Деїзм – це, фактично, думка, що Бог існує, проте прямо не бере участь у житті світу. Його зображують як великого «годинникаря», що створив годинник, завів його та залишив іти. Деїсти вважають, що Бог існує і створив світ, але не втручається у справи Свого творіння. Вони також заперечують Трійцю, натхненність Богом Біблії, божественність Христа, чудеса та будь-який надприродний акт викуплення або спасіння. Деїзм зображує Бога байдужим і апатичним. Відомим деїстом був Томас Джефферсон (3-й президент США та філософ епохи Просвітництва – прим. перекладача), який часто посилався у своїх працях на «провидіння».

Деїзм однозначно не відповідає Біблії, яка сповнена повідомленнями про чудеса. Насправді, вона є вичерпним описом втручання Бога у справи Свого творіння. У Даниїла 4:31-32 написано: «…Його влада є постійною владою, як і Його царство – з роду в рід. Всі мешканці землі, порівняно з Ним, – ніщо. Він чинить за Своєю волею, як з Небесними силами, так і з тими, що живуть на землі. Немає нікого, хто міг би стримати Його руку і спитати Його: Що Ти робиш?» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Світ, історія та людство – «глина» в руках Бога. Він формує їх так, як вважає за потрібне (Римлянам 9:19-21). Найвищий акт Його «втручання» – коли Він втілився в Особу Ісуса Христа (Івана 1:1, 14; 10:30). Ісус, Бог у тілі, помер, аби викупити Своє творіння від гріха, який воно накликало на себе (Римлянам 5:8; 2 Коринтянам 5:21).

Нескладно зрозуміти, чому деїзм сприймається як «логічна» позиція. Може видаватися, що деякі речі, які відбуваються у світі, свідчать про бездіяльність Бога. Чому Він дозволяє існувати злу? Чому допускає страждання безневинних людей? Чому дозволяє поганим людям здобувати владу? На перший погляд Божа бездіяльність відповідає на всі ці питання. Проте Біблія не зображує Його бездіяльним або байдужим. Вона описує Його як суверенного, хоча й незбагненного в усій Своїй повноті. Ми нездатні повністю зрозуміти Господа та Його дороги. Текст у Римлянам 11:33-34 нагадує нам: «О, глибино багатства, премудрості й знання Божого! Які незбагненні Його суди і недослідимі Його дороги! Бо хто пізнав розум Господній? Або хто був порадником Йому?». В Ісаї 55:9 Бог проголошує : «…як небо високо над землею, так Мої дороги далекі від ваших доріг, а Мої думки вищі від ваших думок».

Наша нездатність зрозуміти Бога і Його дороги не має змушувати нас сумніватися в Його існуванні (атеїзм та агностицизм) чи в Його участі у житті світу (деїзм). Господь насправді існує й активно залучений у справи світу. Все, що відбувається, підкоряється Його верховній владі. Фактично, Він організовує все, щоб реалізувати Свій суверенний план. «Я від початку провіщав те, що мало статись, наперед те, чого ще не відбулося. Я кажу: Мій задум здійсниться, і все, що Мені до вподоби, Я виконаю. Я кличу хижого птаха зі сходу, – з далекої країни мужа – виконавця Моїх задумів. Що Я сказав, те здійсню, що задумав, виконаю» (Ісаї 46:10-11). Деїзм абсолютно не відповідає Біблії. Деїстичний погляд на Бога – це просто невдала спроба пояснити непоясниме.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке деїзм? У що вірять деїсти?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries