settings icon
share icon
Запитання

Де в єврейських Писаннях містяться пророцтва про смерть і воскресіння Месії?

Відповідь


В усіх єврейських Писаннях обітниця Месії очевидна. Месіанські пророцтва були проголошені за сотні, а іноді й тисячі років до народження Ісуса Христа; і зрозуміло, що Він – єдиний із тих, хто коли-небудь жив на цій землі, який виконав їх. Фактично, від книги Буття і до Малахії ми знаходимо понад 300 конкретних пророцтв, в яких детально описаний прихід Помазаника. Крім пророцтв про Його народження від діви, народження у Віфлеємі, походження з народу Юди, належність до роду царя Давида, безгрішне життя й замісну жертву за гріхи Його народу, смерть і воскресіння юдейського Месії також були ретельно задокументовані в єврейських пророчих Писаннях задовго до смерті та воскресіння Ісуса Христа.

Серед найвідоміших пророцтв про смерть Месії, безумовно, виділяються 21-й Псалом і 53-й розділ книги Ісаї. Особливо вражає Псалом 21, оскільки в ньому провіщено багато аспектів розп'яття Ісуса за тисячу років до цього. Ось декілька прикладів: руки й ноги Месії будуть проколоті (Псалом 21:17; Івана 20:25); кістки Його не будуть зламані (зазвичай страченим переламували гомілки після розп'яття, аби прискорити смерть) (Псалом 21:18; Івана 19:33); люди кидатимуть жереб за Його одяг (Псалом 21:19; Матвія 27:35).

53-й розділ Ісаї – класичне месіанське пророцтво, відоме як пророцтво про «страдника», – також описує смерть Месії за гріхи Його народу. За більш ніж 700 років до народження Ісуса, Ісая детально розповідає про Його життя й смерть: Месія буде відкинутий (Ісаї 53:3; Луки 13:34); Він буде вбитий як жертва за гріхи Його народу (Ісаї 53:5-9; 2 Коринтянам 5:21); Він мовчатиме перед Своїми обвинувачами (Ісаї 53:7; 1 Петра 2:23); буде похований у багатого (Ісаї 53:9; Матвія 27:57-60); перебуватиме між злочинцями під час Своєї смерті (Ісаї 53:12; Марка 15:27).

Окрім смерті єврейського Месії також було провіщено і Його воскресіння з мертвих. Найвідоміше пророцтво про це написане царем Ізраїлю Давидом у Псалмі 15:10 – також за тисячоліття до народження Христа: «Бо Ти не опустиш моєї душі до шеолу, не попустиш Своєму святому побачити тління!».

Під час єврейського Шавуоту (свято седмиць або П'ятидесятниці) Петро, проголошуючи першу євангельську проповідь, сміливо стверджував, що Бог воскресив Ісуса, юдейського Месію, з мертвих (Дії 2:24). Потім він пояснив, що Господь здійснив це на виконання пророцтва Давида. Апостол детально цитував слова, що містяться в Псалмі 15:8-11. Кілька років по тому Павло зробив те ж саме, звертаючись до єврейської громади в Антіохії. Як і Петро, Павло заявив, що Бог воскресив Месію-Ісуса з мертвих на виконання написаного в Псалмі 15:10 (Дії 13:33-35).

Воскресіння Месії мається на увазі і в іншому Псалмі Давида – 21-му. У віршах 20-22 Спаситель, страждаючи, молиться про позбавлення «від пащі лев'ячої» (метафора щодо сатани). Відразу ж за цією молитвою відчаю, у віршах 23-25 слідує гімн хвали, в якому Месія прославляє Бога за те, що Він почув Його молитву та визволив Його. Воскресіння Месії мається на увазі між закінченням молитви у вірші 22 і початком пісні хвали у вірші 23.

Повернімося до Ісаї 53: провістивши, що стражденний Отрок Божий буде мучений за гріхи Його народу, пророк каже, що Він «з краю живих Він відірваний» буде (в. 8). Але потім Ісая стверджує, що Він «побачить насіння, і житиме довгії дні» (Ісаї 53:10). Після цього пророк ще раз підтверджує обіцяне воскресіння: «Він через муки Своєї душі буде бачити плід, та й насититься» (Ісаї 53:11).

Кожен аспект народження, життя, смерті та воскресіння Ісуса-Месії був провіщений в єврейських Писаннях задовго до того, як ці події відбулися в історії людства. Не дивно, що Христос сказав єврейським релігійним лідерам того часу: «Дослідіть-но Писання, бо ви думаєте, що в них маєте вічне життя, – вони ж свідчать про Мене!» (Івана 5:39).

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Де в єврейських Писаннях містяться пророцтва про смерть і воскресіння Месії?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries