settings icon
share icon
Запитання

Що таке сувої Мертвого моря та чому вони важливі?

Відповідь


Уперше сувої Мертвого моря були відкриті 1947 р. у Кумрані, селищі, розташованому приблизно за тридцять кілометрів на схід від Єрусалиму, на північно-західному березі Мертвого моря. Молодий бедуїнський пастух, шукаючи козу, що заблукала, кинув камінь в одну з печер на морських скелях і почув тріск: камінь поцілив у глиняний горщик. В ньому виявилися шкіряні та папірусні сувої – як пізніше з'ясувалося, їхній вік становив майже двадцять століть. У результаті пошукових операцій, що тривали десять років, в одинадцятьох печерах уздовж Мертвого моря були знайдені десятки тисяч фрагментів сувоїв, що датуються від III ст. до н.е. до 68 р. н.е. і представляють близько 800 окремих творів.

Сувої Мертвого моря містять велику колекцію єврейських документів, написаних івритом, арамейською та грецькою мовами, що охоплюють дуже багато тем і літературних стилів. Вони включають манускрипти або фрагменти кожної з книг Старого Завіту (крім книги Естер); усі вони майже на тисячу років старіші за будь-які раніше відомі біблійні манускрипти. Сувої також містили найдавніший біблійний коментар (до книги Авакума) і багато інших праць, серед яких були релігійні твори тогочасних єврейських сект.

Легенди про вміст сувоїв Мертвого моря значно перевершують те, що насправді було відкрито. Не були знайдені втрачені книги Біблії чи інша література, невідома нам раніше. Більшість сувоїв Мертвого моря є просто копіями книг Старого Завіту, датованими 250-150 рр. до н.е. Були також знайдені позабіблійні та апокрифічні книги, проте переважна більшість сувоїв – це копії єврейського Старого Завіту. Відкриття на берегах Мертвого моря важливе тим, що сувої збереглися у відмінному стані та залишалися схованими такий тривалий час (понад 2000 років). Кумранські сувої також додають нам впевненості в надійності манускриптів Старого Завіту, оскільки між ними та знайденими раніше рукописами були виявлені мінімальні відмінності. Це, без сумніву, свідчить про те, що Бог зберігав своє Слово протягом століть, захищаючи від зникнення, а також забезпечуючи його непохибність.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке сувої Мертвого моря та чому вони важливі?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries