settings icon
share icon
Запитання

Що таке кальвінізм і чи відповідає він Біблії?

Відповідь


Кальвінізм ґрунтується на п’яти пунктах: 1) цілковита порочність; 2) безумовне обрання; 3) обмежене викуплення; 4) невідхильна благодать і 5) збереження святих. Для підтвердження своїх переконань, кальвіністи використовують наступні визначення й уривки зі Святого Письма:

Цілковита порочність: падіння Адама вплинуло на весь людський рід; усі люди мертві в переступах і гріхах. Людина не може спастися самостійно (Буття 6:5; Єремії 17:9; Римлянам 3:10-18).

Безумовне обрання: оскільки людина мертва у гріху, вона не може самостійно відгукнутися на Божий заклик; тому Бог обрав певних людей для спасіння. Обрання та призначення є безумовними, вони не залежать від реакції людини (Римлянам 8:29-30; 9:11; Ефесянам 1:4-6, 11-12), тому що людина не може і не бажає відгукнутися сама.

Обмежене викуплення: оскільки Бог призначив, що деякі люди спасуться внаслідок Його безумовного обрання, то Він також визначив, що Христос повинен померти лише за обраних. Усі, кого Бог обрав і за кого помер Христос, будуть спасенні (Матвія 1:21; Івана 10:11; 17:9; Дії 20:28; Римлянам 8:32; Ефесянам 5:25).

Невідхильна благодать: Бог привертає до Себе обраних через невідхильну благодать. Він викликає в людини бажання прийти до Нього. Коли Бог закликає, людина відповідає (Івана 6:37, 44; 10:16).

Збереження святих: вибрані Богом і приведені до Нього Святим Духом встоять у вірі. Нікого з обраних не буде втрачено – вони перебувають у вічній безпеці (Івана 10:27-29; Римлянам 8:29-30; Ефесянам 1:3-14).

Хоча всі ці доктрини мають біблійну основу, багато людей повністю або частково їх відкидають. Так звані кальвіністи «чотирьох пунктів» не приймають цілковиту порочність, безумовне обрання, невідхильну благодать і збереження святих. Людина, безумовно, грішна і не може прийти до Бога самостійно. Господь обирає людей за Своєю волею, і вибір не залежить від якихось заслуг обраних. Усі, кого Бог обрав, прийдуть до віри. Ті, хто був воістину народжений згори, будуть стійкими у своїй вірі. Що ж до обмеженого викуплення, то кальвіністи «чотирьох пунктів» вважають, що викуплення є необмеженим, і стверджують, що Ісус помер за гріхи всього світу, а не лише за гріхи обраних. «Він ублагання за наші гріхи, і не тільки за наші, але й за гріхи всього світу» (1 Івана 2:2). Інші уривки, що спростовують обмежене викуплення: Івана 1:29; 3:16; 1 Тимофію 2:6 і 2 Петра 2:1.

Але кальвіністи «п’яти пунктів» знаходять невідповідності в переконаннях кальвіністів «чотирьох пунктів». По-перше, вони стверджують, що якщо цілковита порочність відповідає Біблії, то необмежене викуплення не може бути правдою. Адже якщо Ісус помер за гріхи кожної людини, то застосування Його смерті до людини залежить від того, чи «приймає» вона Христа, чи ні. Але, як ми знаємо з тези про цілковиту порочність, людина у своєму природному стані взагалі не здатна й не бажає навернутися до Бога. Крім того, якщо необмежене викуплення є істиною, тоді пекло переповнене людьми, за яких помер Христос. Виходить, що Він марно пролив за них Свою кров. Для кальвіністів «п’яти пунктів» це здається немислимим. Зверніть увагу, що ця стаття є лише коротким описом п’яти пунктів кальвінізму. Для більш детального вивчення, будь ласка, відвідайте сторінки, присвячені окремим пунктам: цілковитій порочності, безумовному обранню, обмеженому викупленню, невідхильній благодаті та збереженню святих.
EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке кальвінізм і чи відповідає він Біблії?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries