settings icon
share icon

Книга Міхея

Автор: Автором книги є пророк Міхей (1:1).

Дата написання: Книга Міхея найімовірніше була написана між 735 і 700 рр. до н.е.

Мета написання: Зміст книги Міхея є складною сумішшю засудження та надії. З одного боку, пророцтва проголошують суд над Ізраїлем за суспільне зло, недобросовісних лідерів та ідолопоклонство. Цей суд, як очікується, завершиться руйнацією Самарії та Єрусалиму. З іншого боку, книга проголошує не просто відновлення нації, але перетворення й піднесення Ізраїлю та Єрусалиму. Проте, повідомлення про надію та суд не обов’язково є суперечливими, оскільки відновлення й перетворення відбуваються лише після суду.

Ключові вірші: Міхея 1:2: «Послухайте, народи, слова, і нехай сприйме земля і всі, що на ній, і Господь буде між вами на свідчення, Господь з Його святого дому» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Міхея 5:1: «І ти, Вифлеєме, доме Ефрати, ти є дуже малим, щоби бути в тисячах Юди. З тебе для Мене вийде, щоби бути вождем в Ізраїлі, і його виходи від початку, від вічних днів».

Міхея 6:8: «Хіба тобі, людино, не сповіщено, що добре? Чи те, що Господь допитуватиметься в тебе? Нічого крім чинити суд, любити милосердя і бути готовим піти за твоїм Господом Богом!».

Міхея 7:18–19: «Хто такий Бог, як Ти? Що забирає неправедності й переступає безбожності для тих, що залишилися з Твого спадку, і Він не затримав Свого гніву на свідчення, бо Він – Той, Хто бажає милосердя. Він повернеться і помилує нас, усуне наші неправедності та кине в глибину моря всі наші гріхи».

Коротке резюме: Автор засуджує правителів, священиків і пророків Ізраїлю, що експлуатують і вводять в оману людей. Саме за їхні злочини Єрусалим чекало руйнування. Пророк Міхей проголосив про звільнення людей, які вийдуть з Єрусалиму до Вавилону, і закінчує закликом до Єрусалиму знищити народи, які ополчилися проти нього. Ідеальний правитель прийде з Віфлеєму, щоб захистити націю, і пророк проголошує торжество останку людей Якова та провіщує день, коли Господь очистить народ від ідолопоклонства та залежності від військової сили. Пророк викладає потужний і короткий підсумок вимог Яхве до справедливості й вірності, та оголошує суд над тими, хто пішов шляхом Ахава. Книга завершується пророчою літургією, яка містить елементи плачу. Ізраїль визнає свої гріхи та отримує запевнення в звільненні від них через могутність Яхве.

Передвістя: Міхея 5:1 є месіанським пророцтвом, цитованим мудрецями, що шукали царя, народженого у Вифлеємі (Матвія 2:6). Оскільки ці гості зі Сходу були знайомі з єврейськими Писаннями, то вони знали, що з крихітного селища Віфлеєм мав вийти Князь миру, Світло світу. Звістка Міхея про гріх, покаяння та відновлення знаходить своє остаточне виконання в Ісусі Христі, Який є викупною жертвою за наші гріхи (Римлянам 3:24–25) та єдиним шляхом до Бога (Івана 14:6).

Практичне застосування: Бог дає попередження, щоб нам не довелося відчувати Його гнів. Суди будуть неминучими, якщо ми не прислухаємося до Господніх попереджень і відкинемо звільнення від гріха через жертву Його Сина. Віруючих у Христа Бог каратиме – не з ненависті – а тому, що Він любить їх. Він знає, що гріх руйнує, та бажає, щоб ми вціліли. Ця обітниця відновлення чекає на тих, хто залишиться покірним Йому.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Книга Міхея
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries