settings icon
share icon

Книга Ісуса Навина

Автор: Книга Ісуса Навина безпосередньо не називає свого автора. Більш ніж імовірно, що Ісус, син Навина, наступник Мойсея на посаді правителя Ізраїлю, написав значну частину цієї книги. Можливо, що остання частина книги була написана принаймні ще однією людиною після смерті Ісуса Навина. Імовірно також, що деякі розділи були відредаговані / скомпільовані після його смерті.

Дата написання: Книга Ісуса Навина, швидше за все, була написана між 1400 і 1370 рр. до н.е.

Мета написання: Ця книга містить огляд військових кампаній під час завоювання обіцяної Богом землі. Після виходу з Єгипту та сорокарічного блукання пустелею, відроджена нація знову була готова увійти до Обіцяного краю та здолати народи, які займали цю територію. Огляд подій, який ми зустрічаємо тут, містить скорочений і вибірковий перелік багатьох битв та те, як земля була не тільки завойована, але й як вона була розділена на райони проживання родових колін.

Ключові вірші: Ісуса Навина 1:6–9: «Кріпися і будь мужній, бо ти поділиш цьому народові землю, про яку Я вашим батькам пообіцяв, що її дам їм! Отже, кріпись і будь мужнім, щоби дотримуватися всіх вказівок і чинити так, як тобі заповів Мій слуга Мойсей, і не звернеш від них ні направо, ні наліво, щоб ти був розумний в усьому, що чинитимеш. А книга цього закону не відходитиме від твоїх уст, і повчатимешся з неї вдень і вночі, щоб умів ти чинити все написане в ній. Тоді будеш успішним, і матимеш успіх на твоїх дорогах, і тоді станеш розумним. Ось Я заповів тобі: будь сильним і мужнім, не жахайся і не бійся, бо з тобою Господь, твій Бог, у всьому, куди тільки підеш!».

Ісуса Навина 24:14–15: «Тепер же бійтеся Господа і служіть Йому в щирості та в праведності й усуньте чужих богів, яким служили ваші батьки на другому боці ріки і в Єгипті, та служіть Господу! Якщо ж не угодно вам служити Господу, сьогодні виберіть собі самі, кому служитимете, чи богам ваших батьків, які на другому боці ріки, чи богам аморейців, між якими (на їхній землі) ви живете? Я ж і мій дім служитимемо Господу, бо Він – Святий!».

Коротке резюме: Книга Ісуса Навина продовжує розповідь про ізраїльтян після виходу з Єгипту. Книга описує приблизно 20-річний період часу під проводом Ісуса Навина після його помазання Мойсеєм. Двадцять чотири розділи книги Ісуса Навина можна поділити на такі групи:

Розділи 1–12: вхід і завоювання Обіцяної землі.
Розділи 13–22: вказівки щодо її розподілу.
Розділи 23–24: прощальна промова Ісуса Навина.

Передвістя: Історія блудниці Рахави та її великої віри в Бога ізраїльтян ставить цю жінку на один щабель з іншими героями віри у Посланні до Євреїв 11:31. Це – історія Божої благодаті для грішників і спасіння через віру. Найголовніше – з Божої благодаті вона опинилася в месіанській родовій лінії (Матвія 1:15).

Один із церемоніальних ритуалів (Ісуса Навина 5) знаходить своє ідеальне виконання в Новому Завіті. Вірші 1–9 описують Божу вказівку про те, що народжені в пустелі мали бути обрізані після входу до Обіцяного краю. Роблячи так, Бог зняв із них «приниження Єгипту», що означає, що Він очистив їх від гріхів колишнього життя. Колосянам 2:10–12 описує віруючих як обрізаних у своїх серцях самим Христом, через Якого ми позбавилися гріховної суті нашого колишнього життя без Нього.

Бог заснував міста-сховища, щоб ті, хто випадково вбив когось, могли там мешкати, не боячись помсти. Христос є нашою надією та захистом, нашим єдиним притулком (Євреям 6:18).

Книга Ісуса Навина містить важливу богословську тему спокою. Ізраїльтяни після 40 років поневірянь у пустелі нарешті отримали спокій, який Бог приготував для них у Ханаанській землі. Автор послання до Євреїв використовує цей приклад як попередження, щоб ми не дозволяли невірству втримати нас від вступу до Божественного спокою у Христі (Євреям 3:7–12).

Практичне застосування: Одним із ключових віршів книги Ісуса Навина є текст у 1:8: «А книга цього закону не відходитиме від твоїх уст, і повчатимешся з неї вдень і вночі, щоб умів ти чинити все написане в ній. Тоді будеш успішним, і матимеш успіх на твоїх дорогах, і тоді станеш розумним». Старий Завіт сповнений історій про те, як люди «забули» Бога та Його Слово і пережили жахливі наслідки цього. Для християнина Боже Слово є джерелом життєвої сили. Якщо знехтувати ним – наше життя постраждає. Якщо ж ми приймемо у своє серце принцип із вищезгаданого вірша, то будемо досконалими та гідними перебувати в Царстві Божому (2 Тимофію 3:16–17), і побачимо, що Божі обітниці з книги Ісуса Навина 1:8–9 стосуються також і нас.

Ісус Навин є прикладом переваги гідного наставника. Протягом багатьох років він перебував поруч із Мойсеєм. Він спостерігав за тим, як той майже бездоганно слідував за Господом. Він навчився молитися від Мойсея. Він навчився послуху від нього. Очевидно, що Ісус Навин також побачив і негативний приклад, який коштував Мойсеєві вступу до Обіцяної землі. Поки ви живі – ви наставник. Хтось спостерігає за вами. Якась молода особа чи будь-хто, на кого ви маєте вплив, бачить ваше життя та вчинки. Хтось навчається від вас. Хтось буде слідувати вашому прикладу. Наставництво – це не просто слова, вимовлені наставником. Його життя говорить значно більше.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Книга Ісуса Навина
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries