settings icon
share icon

Книга Повторення Закону

Автор: Мойсей написав книгу Повторення Закону, яка, фактично, є збіркою його проповідей Ізраїлю перед тим, як вони перетнули Йордан. «Ось слова, які Мойсей промовив до всього Ізраїлю» (1:1, тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства). Хтось інший (можливо, Ісус Навин) міг дописати останній розділ.

Дата написання: Ці проповіді були проголошені протягом 40 днів перед входом Ізраїлю до Обіцяної землі. Перша проповідь була виголошена в 1 день 11 місяця (1:3), а через 70 днів, 10 числа 1 місяця ізраїльтяни перейшли Йордан (Ісуса Навина 4:19). Якщо відняти 30 днів жалоби після смерті Мойсея (Повторення Закону 34:8), і залишається 40 днів. Рік був 1410 до н.е.

Мета написання: Нове покоління ізраїльтян збиралося ввійти до Обіцяної землі. Ці люди не бачили чудес при Червоному морі та не чули законів, даних на горі Сінай, і вони збиралися ввійти до нової землі з безліччю небезпек і спокус. Книга Повторення Закону була дана, щоб нагадати їм про закон Бога та Його силу.

Ключові вірші: «Не додавайте нічого до слова, яке я вам заповідаю, і не відіймайте нічого від нього. Дотримуйтесь заповідей Господа, вашого Бога, які я сьогодні вам заповідаю» (Повторення Закону 4:2).

«Слухай, Ізраїлю! Господь, наш Бог, – Господь єдиний. Люби Господа, свого Бога, усім своїм розумом, усією своєю душею й усією своєю силою. Нехай ці слова, які я сьогодні тобі заповідаю, перебувають у твоєму серці й у твоїй душі. Навчи їх своїх синів, проказуй їх, сидячи в домі та йдучи дорогою, лягаючи та встаючи» (Повторення Закону 6:4–7).

«Візьміть до серця всі ці слова, які я сьогодні беру на свідчення проти вас, і які ви повинні заповісти своїм синам, щоб вони дотримувалися всіх слів цього закону і виконували їх. Адже це не є для вас якесь порожнє слово, – це ж ваше життя! Завдяки цьому слову ви довго житимете на землі, до якої переправляєтеся через Йордан, щоб заволодіти нею» (Повторення Закону 32:46–47).

Коротке резюме: Ізраїльтянам було заповідано пам’ятати про чотири речі: Божу вірність, святість, Його благословення та попередження. Перші три розділи містять нагадування про подорож із Єгипту до місця їх поточного розташування, Моавської землі. Розділ 4 є закликом до послуху та вірності Богові, Який був вірний їм.

Розділи з 5 по 26 є повторенням Закону. Десять заповідей, закони про жертви та особливі дні, а також інші вказівки були викладені новому поколінню. Тим, хто дотримується закону, були обіцяні благословення (5:29; 6:17–19; 11:13–15), а прокляття – тим, хто порушує його (11:16–17).

Тема благословення та прокляття продовжується в розділах 27–30. Ця частина книги закінчується чітким вибором, який був поставлений перед Ізраїлем: «Я представив перед вашим обличчям життя і смерть, благословення і прокляття». Побажання Бога щодо свого народу розкривається Його рекомендацією: «Тож обери життя» (30:19).

В останніх розділах Мойсей підбадьорює людей, представляючи свого наступника – Ісуса Навина, записує пісню та дає прощальне благословення кожному з Ізраїлевих колін. Розділ 34 торкається обставин смерті Мойсея. Він піднявся на вершину Фасґи, де Господь показав йому землю, про яку поклявся Авраамові, Ісаакові та Якову, але увійти до якої він не міг. У віці 120 років, але все ще з хорошим зором і молодечою силою, Мойсей помер у присутності Господа. Книга Повторення Закону закінчується коротким некрологом про цього великого пророка.

Передвістя: У книзі Повторення Закону є багато новозавітних тем. Перш за все, це необхідність бездоганного виконання закону Мойсея та неможливість здійснити це. Нескінченні жертви, необхідні для спокутування гріхів людей, що постійно порушували закон, мали знайти своє виконання в остаточній жертві Христа (Євреям 10:10). Завдяки Його викупленню на хресті, ми більше не потребуємо подальших жертв за гріх.

Обрання Богом Ізраїлю як Свого особливого народу вказує на обрання Ним тих, хто повірить у Христа (1 Петра 2:9). У Книзі Повторення Закону 18:15–19 Мойсей пророкує про іншого пророка – великого грядущого Пророка, Месію. Подібно до Мойсея, Він буде отримувати та проповідувати Божественне одкровення і вестиме Свій народ (Івана 6:14; 7:40).

Практичне застосування: У книзі Повторення Закону підкреслюється важливість Божого Слова. Це – ключовий елемент нашого життя. Хоча ми вже не перебуваємо під старозавітним законом, ми, як і раніше, відповідальні за виконання Божої волі в своєму житті. Простий послух приносить благословення, а гріх має свої наслідки.

Ніхто з нас не «вище закону». Навіть Мойсей, лідер і пророк, обраний Богом, мав підкорятися. Причина, через яку йому не було дозволено увійти до Обіцяної землі, полягала в тому, що він не послухався Господнього наказу (Числа 20:13).

Під час Свого випробування в пустелі Ісус тричі процитував слова з книги Повторення Закону (Матвія 4). Цим Він вказав нам на необхідність зберігати Слово Боже у своїх серцях, щоб не грішити проти Нього (Псалом 118:11).

Ми, як і Ізраїль, маємо пам’ятати про Божу вірність. Перетин Червоного моря, свята присутність на Сінаї та благословення манною в пустелі мають бути підбадьоренням і для нас. Вдалий спосіб продовження руху вперед полягає в тому, аби приділити деякий час, озирнутися назад і подивитися, що вчинив Бог.

У книзі Повторення Закону ми також маємо прекрасне зображення люблячого Бога, Який бажає мати стосунки зі Своїми дітьми. Господь називає любов причиною того, що Він вивів Ізраїль із Єгипту «могутньою рукою» і визволив його (Повторення Закону 7:7–9). Як чудово бути вільним від рабства гріха та відчувати любов всемогутнього Бога!

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Книга Повторення Закону
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries