settings icon
share icon
Запитання

Що таке біблійна типологія?

Відповідь


Типологія – це особливий вид символізму (символ – це те, що представляє щось інше). Ми можемо визначити тип як «пророчий символ», бо всі типи представляють щось у майбутньому. Якщо конкретніше, то тип у Біблії – це особа чи подія зі Старого Завіту, що вказує на особу або подію в Новому Завіті. Наприклад, Ноїв потоп (Буття 6-7) використовується як тип хрещення у 1 Петра 3:20-21. Слово, яке Петро використовує для позначення типу, – «образ».

Коли ми говоримо, що хтось є типом Христа, це означає, що поведінка людини зі Старого Завіту відповідає характеру або діям Ісуса в Новому Завіті. Кажучи, що щось є «типовим» для Христа, ми маємо на увазі, що об'єкт або подія у Старому Завіті представляє певні Його якості.

Саме Святе Письмо визначає ряд об'єктів Старого Завіту як типи викуплення Ісуса, включаючи скинію, систему жертвоприношень і Пасху. Старозавітна скинія визначається як тип в Євреям 9:8-9: «...перша скинія. Вона образ для часу теперішнього». Вхід первосвященика у найсвятіше місце раз на рік провіщав посередництво Христа, нашого Первосвященика. Далі Його типом названа завіса скинії (Євреям 10:19-20), тому що Його тіло було «розірване» (як завіса під час розп'яття), щоб забезпечити вхід у Божу присутність викупленим жертвою Ісуса.

Уся система жертвоприношень розглядається як тип в Євреям 9:18-26. Приписи «першого заповіту» були освячені кров'ю жертв; вони названі «образами небесного» (вірші 23-24). У цьому уривку йдеться про те, що старозавітні жертви уособлюють остаточну жертву Ісуса за гріхи світу. Пасха також є Його типом згідно з 1 Коринтянам 5:7: «Бо наша Пасха, Христос, за нас у жертву принесений». Дослідження того, що події Пасхи навчають нас про Ісуса, є духовно збагачуючим та корисним заняттям.

Слід зазначити, що існує різниця між ілюстрацією та типом. Тип завжди названий таким у Новому Завіті. Дослідник Біблії, що виявляє взаємозв'язок між старозавітною історією та життям Христа, просто бачить ілюстрацію, а не тип. Інакше кажучи, типологію визначає саме Святе Письмо. Святий Дух надихнув використання типів, а ілюстрації та аналогії – це результат людського вивчення. Наприклад, багато людей бачать паралелі між Йосипом (Буття 37-45) та Ісусом. Може видатися, що приниження й подальше прославлення Йосипа відповідають смерті та воскресінню Христа. Проте Новий Завіт ніде не проводить таких паралелей; тому дану історію правильно буде назвати ілюстрацією, а не типом Ісуса Христа.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке біблійна типологія?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries