settings icon
share icon
Запитання

Що таке біблійна теологія?

Відповідь


Біблійна теологія – це вивчення доктрин Біблії, впорядкованих згідно з хронологією та історичним контекстом. На відміну від систематичної теології, яка класифікує доктрини згідно з конкретними темами, біблійна теологія демонструє Боже одкровення в міру його розкриття в історії. Вона може відокремлювати та передавати вчення певної частини Святого Письма як, наприклад, теологія П'ятикнижжя (перші п'ять книг Старого Завіту), теологія писань Івана тощо. Або ж вона може зосереджуватися на конкретному періоді часу, на кшталт теології періоду об'єднаного царства. Ще одна галузь біблійної теології може вивчати конкретний мотив або тему в Біблії: наприклад, дослідження «останку» розкриває, як цей мотив поданий і розвинутий у Святому Письмі.

Багато хто називає німецького вченого-дослідника Біблії Дж. П. Ґаблера основоположником біблійної теології. 1787 року, вступаючи на посаду професора, він закликав до чіткого розмежування між догматичною (систематичною або доктринальною) та біблійною теологією. Він вважав останню суто історичним дослідженням того, у що вірили та чого навчали в різні періоди біблійної історії, незалежно від сучасних конфесійних, доктринальних, філософських або культурних міркувань. У цілому, принципи, викладені Ґаблером, були вірними, і він вплинув на розвиток біблійної теології на багато років наперед.

Однак слід зазначити, що немає такого поняття, як абсолютно об'єктивне вивчення Біблії. Кожний дослідник привносить певні передумови до завдання. Ця упередженість значно впливає на процес тлумачення Святого Письма. Внаслідок цього сфера біблійної теології рясніє різноманітними думками та варіаціями щодо того, чого навчає Біблія. Теологія повністю залежить від герменевтики теолога. Методи, що використовуються в інтерпретації Божого Слова, мають критичне значення. Біблійна теологія людини не може бути кращою за методи, які вона використовує для тлумачення Святого Письма.

Основна різниця між систематичною і біблійною теологією полягає в наступному: систематична теологія запитує: «Що каже Біблія про ангелів у цілому?», а потім розглядає кожний уривок, який стосується ангельських істот, робить висновки й організовує всю інформацію у сферу, звану «ангелологією». Кінцевий продукт: сукупність відкритих Божих істин з даного питання – від Буття до Об'явлення.

Біблійна теологія ставить питання: «Як наше розуміння ангелів розвивалося протягом біблійної історії?», а потім починає із вчення про ангелів у П'ятикнижжі та простежує прогресивне Боже одкровення про цих істот у всьому Святому Письмі. Паралельно робляться висновки про те, як думка людей про ангелів змінювалася з розкриттям чергових істин. Висновок такого дослідження – це, звичайно ж, розуміння того, що Біблія каже про ангелів, але воно також поміщає дане знання у контекст «ширшої картини» всього Божого одкровення. Біблійна теологія допомагає нам розглядати Біблію як єдине ціле, а не як сукупність непов'язаних доктринальних пунктів.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке біблійна теологія?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries