settings icon
share icon
Запитання

Які літературні жанри використовуються в Біблії?

Відповідь


Один із найдивовижніших фактів стосовно Біблії полягає в тому, що хоча вона є Божою звісткою (Матвія 5:17; Марка 13:31; Луки 1:37; Об'явлення 22:18-19), в процесі її написання брали участь люди. У посланні до Євреїв 1:1 сказано: «Багато разів і багатьма способами в давнину промовляв був Бог до отців через пророків». «Багатьма способами» включає зокрема літературні жанри. Люди, що писали Біблію, використовували різні літературні форми для передачі різноманітних повідомлень у різні часи.

Біблія містить багато видів літератури: історичну (1 і 2 Царів), драматичну (Йова), юридичні документи (значна частина книг Вихід і Повторення Закону), слова пісень (Пісня над піснями та Псалми), поезію (значна частина книги Ісаї), збірки мудрості (Приповісті Соломона та Еклезіаста), апокаліптичну літературу (Об'явлення і частково книга Даниїла), оповіді (книга Рут), проповіді (передані у книзі Дії апостолів), промови й декларації (наприклад промова царя Навуходоносора в книзі Даниїла), молитви (багато псалмів), притчі (наприклад, виголошені Христом), байки (такі, як розповідь Йотама) та листи (Ефесянам, Римлянам тощо).

Різні жанри можуть переплітатися. Багато псалмів, до прикладу, також є молитвами. У деяких посланнях зустрічається поезія. Кожен літературний жанр має унікальні характеристики та вимагає належного підходу. Наприклад, байку Йотама (Суддів 9:7-15) не можна інтерпретувати так само, як Десять Заповідей (Вихід 20:1-17). Тлумачення поезії, з її метафорами та іншими поетичними прийомами, відрізняється від тлумачення історичної оповіді.

У 2 Петра 1:20-21 написано, що «пророцтва ніколи не було з волі людської, а звіщали його святі Божі мужі, проваджені Духом Святим». Використовуючи сьогоднішню термінологію, «головним редактором» Біблії був Святий Дух. Бог є автором кожної з її 66 книг, незалежно від використаних літературних жанрів. Кожне написане в ній слово натхненне Ним (2 Тимофію 3:16-17). Оскільки людство має здатність сприймати та цінувати різні літературні форми, Господь використав силу жанрів для передання Свого Слова. Читач Біблії відкриє для себе спільну мету, що об'єднує всі її частини. Він знайде мотиви, повторювані теми та персонажі. Завдяки всьому цьому він виявить, що Біблія – найвидатніший літературний шедевр у світі та Слово Самого Бога.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Які літературні жанри використовуються в Біблії?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries