settings icon
share icon
Запитання

Які існують теорії про викуплення?

Відповідь


Протягом церковної історії, окремими особистостями та деномінаціями висувалися різноманітні погляди щодо викуплення – одні істинні, інші – ні. Одна з причин виникнення різних позицій полягає в тому, що як Старий, так і Новий Завіт відкривають безліч істин про викуплення Христа, роблячи складним, якщо не неможливим, визначення єдиної «теорії», що повністю відображає чи пояснює багатство викуплення. Під час вивчення Святого Письма ми виявляємо багатогранну картину викуплення, оскільки Біблія містить безліч взаємопов’язаних істин про викуплення, здійснене Христом. Іншим вирішальним чинником щодо наявності численних теорій про викуплення є те, що багато з того, що ми можемо дізнатися про викуплення, необхідно розглядати крізь призму досвіду та перспективи Божого народу в старозавітній системі жертвопринесень.

Викуплення Христа, його мета та результат є найбагатшим предметом, щодо якого написані цілі томи. Ця стаття пропонує лише короткий огляд численних теорій, висунутих у різні часи. Розглядаючи різноманітні погляди на викуплення, нам слід пам’ятати, що будь-яка позиція, яка не визнає гріховності людини чи заступницької природи викуплення, є помилковою в кращому випадку, або єретичною – у гіршому.

Викуп від сатани: ця теорія розглядає смерть Христа наче викуп, сплачений дияволові з метою придбання свободи людей і звільнення їх від рабства гріха. Вона заснована на переконанні, що духовний стан людини полягає в залежності від сатани, а також що метою смерті Христа було забезпечення Божественної перемоги над ним. Ця теорія має незначне (якщо взагалі має) біблійне обґрунтування та здобула небагатьох прихильників упродовж церковної історії. Вона суперечить Святому Письму в тому, що вважає диявола, а не Бога тим, хто вимагає сплати за гріх. Таким чином, вона цілком ігнорує вимоги Божественної справедливості, які ми зустрічаємо на сторінках Біблії. Вона також надмірно звеличує сатану та надає йому більше влади, ніж він має насправді. Ідея, що грішники винні що-небудь сатані, не має біблійної підтримки, і на її сторінках ми бачимо, що Бог – єдиний, хто вимагає плати за гріх.

Теорія рекапітуляції: ця теорія стверджує, що викуплення Христа змінило курс руху людства від непокори до послуху. Вона припускає, що життя Христа змінило всі аспекти людського життя і, таким чином, порушило курс неслухняності, розпочатий Адамом. Ця теорія не може бути підтримана Біблією.

Драматична теорія: у рамках цієї теорії викуплення Христа розглядається як забезпечення перемоги у вселенському конфлікті між добром і злом та звільнення людини від рабства диявола. Метою смерті Христа було забезпечення перемоги Бога над сатаною та відкриття шляху для позбавлення світу залежності від зла.

Містична теорія: розцінює викуплення Христа як тріумф над Його власною гріховною суттю за допомогою сили Святого Духа. Прихильники даної концепції вважають, що розуміння цього містично впливає на людину та воскрешає в ній «божественну свідомість». Вони також вірять, що духовний стан людини не є результатом гріха, а лише нестачею тієї ж «божественної свідомості». Очевидно, що це не відповідає Біблії. Щоб вірити в це, треба повірити й у те, що Христос мав грішну природу, в той час як Святе Письмо є абсолютно переконливим у тому, що Ісус був бездоганною боголюдиною, безгрішною у всіх аспектах Своєї суті (Євреям 4:15).

Теорія морального впливу: за цією теорією, викуплення Христа є демонстрацією Божої любові, що веде до пом’якшення людського серця та каяття. Прихильники цього погляду вірять, що людина духовно хвора й потребує допомоги, а демонстрація Божої любові до людини веде до прийняття нею Божого прощення. Вони переконані, що метою та значенням смерті Христа була демонстрація любові до людини. Хоча викуплення Христа насправді є найвищим прикладом любові Бога, ця позиція не відповідає Біблії, оскільки заперечує істинний духовний стан людини – мертвої через переступи й гріхи (Ефесянам 2:1) – та ігнорує той факт, що Бог дійсно вимагає плати за гріх. Ця позиція щодо викуплення Христа залишає людство без істинної жертви чи плати за гріх.

Теорія прикладу: просто розглядає викуплення Христа наче надання прикладу віри та послуху задля натхнення людини до покори Богові. Прихильники цієї позиції вважають, що людина духовно жива і що життя та викуплення Христа були прикладом і стимулом для людини вести схоже життя у вірі та слухняності. Ця теорія, як і теорія морального впливу, схожі в запереченні того, що Божа справедливість насправді вимагає плати за гріх, і що смерть Христа була саме цією платою. Відмінність між цими теоріями в тому, що теорія морального впливу стверджує, що смерть Христа навчає нас тому, як сильно Бог любить нас, а теорія прикладу – що смерть Христа вчить нас, як вести своє життя. Звичайно, це – правда, що Христос є прикладом для наслідування, навіть у Своїй смерті, але теорія прикладу не визнає істинного духовного стану людини та того, що Божа справедливість вимагає плати за гріх, яку людина не в стані сплатити самостійно.

Комерційна теорія: розглядає викуплення Христа як віддання вічної честі Богові. Це привело до того, що Бог дав Христу нагороду, якої Він не потребував і передав її людині. Послідовники цієї теорії вважають, що духовний стан людини безчестить Бога, тому смерть Христа, яка принесла вічну славу Богу, може бути застосована до грішників задля спасіння. Ця теорія, як і багато інших, заперечує істинний духовний стан невідроджених грішників та їхню потребу в цілком оновленій природі, доступній лише в Христі (2 Коринтянам 5:17).

Урядова теорія: сприймає викуплення Христа як демонстрацію Божої високої оцінки Свого закону та Його ставлення до нього. За допомогою смерті Христа Бог має привід пробачити гріхи тим, хто кається та приймає заступницьку смерть Христа. Прихильники цієї теорії вірять, що духовний стан людини полягає в тому, що вона порушила Божественний моральний закон, і що метою смерті Христа було прийняття кари за гріх. Оскільки Христос поніс покарання за гріх, то Бог отримує можливість вибачити тих, хто приймає Христа як свого заступника. Ця позиція помилкова в тому, що вона не навчає, що Христос фактично поніс покарання за дійсні гріхи всіх людей, а, натомість, що Його страждання лише продемонстрували людству, що Божі закони були порушені та певну кару було отримано.

Теорія заміщення покарання: розглядає викуплення Христа як заступницьку жертву, яка задовольнила вимоги Божественної справедливості за гріх. Своєю жертвою Христос сплатив покарання за гріх людини, принісши їй прощення, надаючи їй праведність та примиряючи з Богом. Прихильники цього погляду вважають, що кожен аспект людини – її розум, воля та емоції – були зіпсовані гріхом, і що людина повністю зіпсована та духовно мертва. Ця теорія ґрунтується на тому, що смерть Христа була платою за гріх і що за допомогою віри людина може прийняти заступництво Христа як плату за свій гріх. Цей погляд на викуплення найбільше відповідає Святому Письму щодо розуміння гріха, людської суті та результату смерті Христа.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Які існують теорії про викуплення?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries