settings icon
share icon
Запитання

Що таке аріанство?

Відповідь


Аріанство назване за іменем Арія, філософа початку 4-го століття н.е. Одним із перших і, можливо, найважливіших пунктів у дискусіях між ранніми християнами було питання божественності Христа. Чи був Ісус істинним Богом у плоті, чи ж створеною істотою? Чи був Він Богом, чи просто схожим на Бога? Арій стверджував, що Бог створив Ісуса як перший акт творіння, який став вінцем усього творіння. Таким чином, аріанство – це теорія, що Ісус був створеною істотою з божественними якостями, але сам Він не був божеством.

Аріанство невірно тлумачить повідомлення про те, що Ісус був стомленим (Івана 4:6) і не знав часу Свого повернення (Матвія 24:36). Так, складно зрозуміти, як Бог міг відчувати втому та не знати що-небудь, але зводити Ісуса до рівня творіння не є відповіддю. Ісус був повністю Богом, але Він також був і повністю людиною. Ісус не був людиною до моменту втілення. Таким чином, обмеження Ісуса як людської істоти не мали впливу на Його божественну природу чи вічність.

Інша помилка аріанства стосується тлумачення слова «первісток» (Римлянам 8:29; Колосянам 1:15–20). Аріанці вважають, що слово «первісток» у цих текстах означає, що Ісус був «народжений» або «створений» як перший акт творіння. Це не так. Ісус сам проголошував про Свою єдиносутність і вічність (Івана 8:58; 10:30). Євангеліє від Івана 1:1–2 говорить нам, що Ісус був «на початку з Богом». У біблійні часи первісток у родині користувався значною пошаною (Буття 49:3; Вихід 11:5; 34:19; Числа 3:40; Псалом 88:27; Єремії 31:9). Саме в цьому розумінні Христос є Божим первістком. Він – повноправний член Божественної сім’ї. Ісус – Помазаник, «Дивний Порадник, Бог сильний, Отець вічності, Князь миру» (Ісаї 9:5).

Після майже століття дискусій на різних церковних соборах, християни офіційно спростували аріанство як фальшиву доктрину. З того часу аріанство ніколи не вважалося доктриною християнської віри. Тим не менше, воно не вмерло, продовжуючи жити протягом століть у різних формах. Сучасні свідки Єгови та мормони дотримуються дуже схожої на аріанство позиції щодо природи Христа. Як і Рання Церква, нам слід відкидати будь-які нападки на божественність нашого Господа та Спасителя, Ісуса Христа.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке аріанство?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries