settings icon
share icon
Запитання

Що таке аміленаризм?

Відповідь


Аміленаризмом називається теорія, що заперечує буквальність тисячолітнього правління Христа. Її прихильники називають себе аміленаристами. Префікс «а-» в аміленаризмі означає «не-», іншими словами – «немає міленіуму (тисячоліття)». Дана теорія відрізняється від загальноприйнятої, званої «преміленаризмом» (Другий прихід Христа відбудеться перед Його тисячолітнім царством, яке триватиме буквальні 1000 років), а також від менш поширеної теорії під назвою «постміленаризм» (Христос повернеться після того, коли християни – а не Сам Христос – започаткують царювання на цій землі).

Тим не менше, якщо бути чесними стосовно аміленаристів, то слід зазначити, що вони не вважають, що тисячолітнього царства взагалі не буде. Вони просто не вірять у буквальні тисячу років правління. Замість цього вони вважають, що Христос уже зараз сидить на троні Давида і що саме поточне церковне століття є царством під проводом Христа. Немає сумнівів, що Христос зараз сидить на троні, проте це не означає саме те, що говорить Біблія щодо трону Давида. Без сумніву, Христос править зараз, оскільки Він – Бог. Тим не менше, не зовсім вірно стверджувати, що Він уже править саме тисячолітнім царством.

Для виконання Божих обітниць Ізраїлеві та Його завіту з Давидом (2 Самуїла 7:8–16; 23:5; Псалом 88:3–4), має бути буквальне, фізичне царство на цій землі. Сумніватися в цьому – значить ставити під питання Боже бажання та / або здатність виконати Свої обітниці, а це веде до подальших теологічних проблем. Наприклад, якщо Бог не виконає Своїх обітниць Ізраїлю, названих Ним «вічними», то як ми можемо бути впевнені в будь-яких інших обітницях, включаючи обіцяне віруючим спасіння в Господі Ісусі? Єдиним рішенням буде дослідити Його Слово та переконатися, що Його обітниці будуть виконані буквально.

Наступні біблійні тексти недвозначно вказують на те, що тисячолітнє царство буде буквальним земним царством:

1) ноги Христа буквально торкнуться гори Оливної перед установленням Його царства (Захарії 14:4, 9);

2) під час царювання, Месія відновить справедливість і звершить суд на землі (Єремії 23:5–8);

3) царство назване «піднебесним» (Даниїла 7:13–14, 27);

4) пророки провіщали драматичні зміни на землі під час царства (Дії 3:21; Ісаї 35:1–2; 11:6–9; 29:18; 65:20–22; Єзекіїла 47:1–12; Амоса 9:11–15);

5) хронологічний порядок подій у книзі Об’явлення вказує на існування земного царства перед завершенням земної історії (20 роз. Об’явлення).

Аміленаристичні погляди ґрунтуються на використанні одного методу тлумачення щодо невиконаних пророцтв, та іншого – щодо непророчих писань і пророцтв, які здійснилися. Непророчі писання та виконані пророцтва тлумачаться буквально чи нормально. Водночас, невиконані пророцтва інтерпретуються духовно, не буквально. Прихильники аміленаризму вважають, що «духовне» сприйняття невиконаних пророцтв є прийнятним. Це називається подвійною герменевтикою (герменевтика – принципи тлумачення Біблії). Аміленаристи вважають, що більшість (якщо не всі) невиконаних пророцтв написані символічною, фігуральною, духовною мовою. Таким чином, аміленаристи надають різне розуміння відповідним частинам Святого Письма, замість використання нормального, контекстуального тлумачення.

Проблема з інтерпретацією невиконаних пророцтв таким шляхом полягає в тому, що це дає привід для існування широкого набору значень. Якщо не тлумачити Святе Письмо в нормальному сенсі – єдиного значення не буде ніколи. Тим не менше, Бог – Автор усього Писання, мав єдине конкретне розуміння, надихаючи людських авторів до написання Біблії. Хоча біблійним текстам можна знайти безліч застосувань у житті, вони можуть мати тільки одне значення, яке відповідає тому, що мав на увазі Бог. Крім цього, той факт, що пророцтва збулися буквально, є найкращим доказом на користь припущення, що невиконані пророцтва також збудуться буквально. Всі пророцтва щодо Першого приходу Христа сповнилися буквально. Таким чином, слід очікувати, що пророцтва і про Другий прихід Христа також збудуться буквально. З цієї причини слід уникати алегоричного тлумачення невиконаних пророцтв, застосовуючи замість цього буквальне чи нормальне тлумачення. Аміленаризм є безпідставним, оскільки використовує непослідовну герменевтику, зокрема, використовуючи різні методи тлумачення щодо невиконаних і виконаних пророцтв.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке аміленаризм?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries