Що таке агностицизм?


Запитання: Що таке агностицизм?

Відповідь:
Агностицизм – це теорія, яка стверджує, що існування Бога не може бути ні доведене, ні спростоване. «Агностика» визначається як «відсутність знань». Фактично, агностицизм – це більш інтелектуально чесна форма атеїзму, адже атеїсти стверджують, що Бога не існує, і для них це неспростовний факт. Агностики ж, у свою чергу, вважають, що існування Бога не може бути доведене, чи спростоване, тому ми не можемо знати, існує Він чи ні. У цьому агностики, звичайно ж, праві. Існування Бога не може бути емпірично підтверджене, ані заперечене.

Біблія стверджує, що ми повинні приймати існування Бога «на віру». Послання до Євреїв 11:6 говорить: «Догодити ж без віри не можна. І той, хто до Бога приходить, мусить вірувати, що Він є, а тим, хто шукає Його, Він дає нагороду». Бог є дух (Івана 4:24), тому Його не можна побачити чи відчути. До тих пір, поки Господь Сам не вирішить показати Себе, Він буде непомітним для нас у фізичному плані (Римлянам 1:20). Окрім цього, Біблія говорить, що існування Бога чітко помітне у всесвіті (Псалом 18:1-4), відчутне у природі (Римлянам 1:18-22) і отримує підтвердження у наших серцях (Еклезіаст 3:11).

Фактично, агностицизм просто не бажає приймати рішення ні за, ні проти існування Бога. Така позиція дозволяє оминути основні «камені спотикання». Теїсти вірять у те, що Бог існує. Атеїсти стверджують, що Бога немає. А агностики кажуть, що нам не слід ні вірити, ні не вірити в Бога, оскільки ні те, ні інше, у будь-якому випадку, довести неможливо.

Давайте відкинемо незаперечну очевидність існування Бога. Якщо ми поставимо доктрини теїзму й атеїзму/агностицизму на один рівень, то в яку з них буде більше змісту повірити, хоча би в плані життя після смерті? У випадку, якщо Бога не існує, то теїсти, як й атеїсти/агностики, припинять своє існування відразу ж після смерті. А ось якщо Господь насправді існує, то атеїстам й агностикам після смерті доведеться звітувати перед Ним. Враховуючи хоча би цю перспективу, стає очевидним, що все ж краще бути теїстом, аніж навпаки. Якщо жодна з позицій не може бути доведена чи спростована, чи не розумніше буде докласти всіх зусиль до того, аби повірити у те, що передбачає більш бажаний кінцевий результат з позиції безмежності і вічності?

Сумніватися природно. У цьому світі так багато незрозумілого для нас. Часто люди сумніваються в існуванні Бога лише через те, що не можуть зрозуміти або погодитися з тим, що Він робить. Нам як обмеженим людським істотам не слід прагнути до розуміння Божої безмежності. Послання до Римлян 11:33-34 проголошує: «О глибино багатства, і премудрості, і знання Божого! Які недовідомі присуди Його, і недосліджені дороги Його! Бо хто розум Господній пізнав? Або хто дорадник Йому?». Ми повинні покладатися на Бога і на Його шляхи лише своєю вірою. Бог готовий – більше того – Він бажає показати Себе дивовижним чином тим, хто повірить у Нього. Повторення Закону 4:29 говорить: «Та коли ви будете шукати звідти Господа, Бога свого, то знайдете, якщо будете шукати Його всім серцем своїм та всією душею своєю».

English
Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке агностицизм?