settings icon
share icon
Запитання

Чи є домашнє насильство прийнятним приводом для розлучення?

Відповідь


У Біблії нічого не сказано про насильство в сім’ї як причину для розлучення, хоча нам добре відомо, чого Бог очікує від шлюбу (Ефесянам 5:22-33), і домашнє насильство є протилежним до того, що угодно Йому. Вияв фізичного насильства до дружини/чоловіка є аморальним, і ніхто не повинен його терпіти. Ніхто не має залишатися в середовищі насильства, від кого би воно не походило: від члена сім’ї, приятеля, роботодавця, опікуна чи незнайомця. Фізичне насильство також є протизаконним, і, якщо воно має місце, у першу чергу слід звертатися до правоохоронних органів.

Дружині/чоловіку, які зазнають домашнього насильства, слід негайно шукати безпечне місце. Якщо насильство направлене на дітей, вони також мають бути захищені та забрані з насильницького середовища. Немає нічого, що суперечить Біблії, у відокремленні від кривдника; насправді, є морально правильним захищати себе та своїх дітей.

Біблія ніколи не наказує розлучатися, навіть через домашнє насильство. У ній вказані дві прийнятні причини для розлучення: відмова невіруючого жити у шлюбі з християнином (1 Коринтянам 7:15) і перелюб (Матвія 5:32). Оскільки насильство не вказане як поважна причина, ми будемо обережні, обмежившись у своїх рекомендаціях відокремленням.

Бог допускає розлучення в разі покинення й перелюбу, але навіть ці обставини не ініціюють процедуру розлучення автоматично; розлучення є крайньою мірою. У разі невірності двом християнам краще примиритися, ніж розлучатися. Краще виявляти прощення та любов, які Бог дарує нам (Колосянам 3:13). Однак примирення зі шлюбним партнером, схильним до насильства, є абсолютно іншим процесом. Воно цілковито залежить від того, чи підтвердить він свою надійність, на що можуть піти роки, якщо це взагалі відбудеться. Відокремлення від такого чоловіка/дружини, ймовірно, буде тривалим.

Після того, як відокремлення відбулося, кривдник стає відповідальним за звернення по допомогу. Насамперед він має шукати Бога: «Бо кожен, хто просить – одержує, хто шукає – знаходить, а хто стукає – відчинять йому» (Матвія 7:8). Бог може зцілювати людей і стосунки. Він має бути Господом нашого життя та Головою нашого дому. Психологічна допомога та юридичні обмеження (судові заборони) також можуть бути доречними, і такі засоби мають важливе значення для процесу змінення кривдника.

Якщо така людина демонструє зміни, які підтверджуються неупередженою стороною, з великою обережністю стосунки можуть бути відновлені. І чоловік, і дружина мають узяти на себе зобов’язання слідувати Божими шляхами та розвивати свої стосунки з Господом через Христа. «Дорогу неправди від мене відсунь, і дай мені з ласки Своєї Закона! Я вибрав путь правди, закони Твої біля себе поставив» (Псалом 118:29-30). Це зобов’язання перед Богом має супроводжуватись інтенсивним консультуванням у довіреного пастора чи ліцензованого психолога-християнина. Консультуватися слід спочатку індивідуально, потім парою і, нарешті, всією сім’єю, оскільки допомоги у «зціленні» потребують усі. Схильна до насильства людина може змінитися, якщо вона насправді розкається та з покорою покладеться на Господа (2 Коринтянам 3:18).

Існує ціла низка «попереджувальних сигналів», на які слід звертати увагу перед тим, як вступити в постійні стосунки. На жаль, такі речі можуть бути непомітними до шлюбу, тому що багато осіб, схильних до насильства, вміло приховують свій справжній характер. Тим не менше, короткий перелік таких сигналів включає ірраціональні ревнощі, потребу в контролі, запальність, жорстокість до тварин, прагнення ізолювати свого партнера від його друзів і сім’ї, зловживання алкоголем або наркотиками, неповага до рамок, недоторканності приватного життя, особистого простору чи моральних цінностей. Якщо ви бачите будь-які з цих попереджувальних сигналів у людині, з якою починаєте стосунки, будь ласка, зверніться за порадою до когось із тих, хто обізнаний з проблемами домашнього насильства.

Якщо ви стикаєтеся з насильством просто зараз, ким би не був кривдник – чоловіком, батьком, дитиною, піклувальником, учителем, родичом тощо, – будь ласка, знайте, що Бог не бажає, щоб ви залишалися в цій ситуації. Божа воля не полягає в тому, щоб ви зазнавали фізичного, сексуального чи психологічного насильства. Залиште ситуацію, знайдіть когось, хто міг би допомогти вам залишатися в безпеці, та негайно звертайтеся до правоохоронних органів. Переживаючи все це, моліться про Боже керівництво й захист.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи є домашнє насильство прийнятним приводом для розлучення?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries