settings icon
share icon
Запитання

Якою є концепція нірвани в буддизмі?

Відповідь


Нірвана, згідно з буддизмом, є складним концептуальним станом буття, в якому людина відходить від земних страждань й усвідомлює свою єдність з усесвітом. Людина, чия свідомість входить у нірвану, може нарешті вийти з циклу перевтілень та існувати духовно, хоча й безособово. Слово «нірвана» буквально означає «задування» або «гасіння», але значення стосовно духовного життя людини є більш складним. «Нірвана» може означати акт гасіння – або поступово, або швидко (як задування свічки). Кінцевою метою буддизму є нірвана, коли «гасіння» всіх бажань завершене, і людина переходить в інший стан. Уявіть, що свічка горить, а потім гасне. Її енергія не руйнується, а переходить в інший тип. Це основна ілюстрація того, що відбувається, коли душа сягає нірвани.

Є три «вогні», які буддисти намагаються погасити в прагненні до нірвани. Це – пристрасть, відраза (ненависть) і неуцтво (омана). На перший погляд це звучить доволі по-біблійному. Біблія застерігає, щоб ми не дозволяли своїм пожаданням поглинати або керувати нами (Римлянам 6:12), і велить нам «умертвити» все земне в собі, включаючи гріховну пристрасть (Колосянам 3:5). Ненависть і свідоме неуцтво також засуджуються у Святому Письмі. Існує не менше 71 прислів’я щодо людської нерозважливості, і жодне з них не є позитивним. Ненависть – це також негативний стан згідно з Біблією. «Ненависть поводує сварку, а любов покриває всі гріхи» (Притчі 10:12; тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Однак буддійське придушення «пристрасті» дуже відрізняється від біблійної вказівки уникати «молодечих пожадань» (2 Тимофію 2:22). Буддизм не розглядає гріх як порушення божественного морального «кодексу». Він радше рекомендує усунути всі бажання, що, звичайно, приречене на невдачу – аби позбутися всіх бажань, потрібно бажати, щоб вони зникли. І в жодному разі це не відповідає Біблії – Бог обіцяє виконати бажання наших сердець, якщо ми радіємо Йому (Псалом 37:4), а християнські небеса, на відміну від нірвани, – це місце, сповнене радості, де виконуються бажання (Псалом 16).

Концепція нірвани протилежна біблійному вченню про небеса. Боже Слово каже, що немає способу прокласти свій власний шлях на небеса (Римлянам 3:20). Медитація, самозречення або просвітлення не можуть зробити людину праведною перед святим Господом. Окрім того, буддизм навчає, що людина, яка сягає стану нірвани, втрачає особистість, усі бажання та навіть своє тіло. Біблія ж навчає, що рай – це реальне місце (а не стан розуму), де ми зберігаємо свою особистість й існуємо у воскреслих тілах. Ми не існуватимемо в «газоподібному» стані постійної апатії, а радше будемо насолоджуватися виконанням нашого найголовнішого бажання – спілкування з Богом: «…у присутності Твоїй повнота радості; у Твоїй правиці розкошування повіки» (Псалом 16:11).

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Якою є концепція нірвани в буддизмі?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries