settings icon
share icon
Запитання

Що таке модалізм / модальне монархіанство?

Відповідь


Модалізм і монархіанство – це два хибні погляди на природу Бога та Ісуса Христа, що виникли в другому-третьому століттях нашої ери. Модалізм розглядає Бога як одну Особу, а не три, та вважає, що Отець, Син і Дух – це просто різні форми однієї божественної Особи. Згідно з модалізмом, Бог може «перемикатися» між трьома різними виявами. Монархіани вірять в єдність Бога (латинське слово «monarchia» означає «одноособове правління») до такої міри, що заперечують Його триєдину природу. І модалізм, і монархіанство неминуче дотримуються доктрини патріпасіанства – вчення про те, що Бог Отець постраждав на хресті разом із Сином (або як Син), – і тісно пов’язані зі савеліанством.

Монархіанство набуло двох основних форм: динамічне (або адопціоністське) та модальне. Динамічне монархіанство почалося з хибного погляду на природу Ісуса – що Він не був Богом, але в момент хрещення був уповноважений Ним творити чудеса. З іншого боку, модальне монархіанство дотримується позиції, що Ісус був Богом, але тільки в тому сенсі, що Він був одним з Його «виявів». Згідно з монархіанством, Логос (Слово) Бога не має окремого особистісного існування. Отже, біблійні терміни «Отець», «Син» і «Дух» – це лише різні імена однієї і тієї ж Особи.

Модальне монархіанство навчає, що єдність Бога несумісна з розмежуванням Осіб Божества. Бог по-різному виявляв Себе як Отець (перш за все у Старому Завіті), як Син (здебільшого від зачаття Ісуса до вознесіння) та як Святий Дух (після вознесіння). Модальне монархіанство бере своє коріння з хибного вчення Ноета зі Смирни (II ст. н.е.). Ноет називав себе Мойсеєм, а свого брата – Аароном, і навчав, що якщо Ісус був Богом, то Він має бути таким же, як Отець. Іполит Римський виступив проти цього у своєму «Contra Noetum». Рання форма модального монархіанства також викладалася священиком із Малої Азії на ім’я Праксей, який відвідав Рим і Карфаген близько 206 р. Тертуліан спростував його вчення в «Adversus Praxean» 213 р. Проти модального монархіанства виступали Оріген, Діонісій Олександрійський та Нікейський собор 325 р.

Форма монархіанства все ще існує в русі п’ятидесятників-єдинників. У теології єдинності, що є антитринітарною, немає відмінностей між Особами Божества. Ісус є Богом, але Він також є Отцем і Духом. Будучи незначним відхиленням від стародавнього модалізму, п’ятидесятники-єдинники навчають, що Бог може виявляти Себе в усіх трьох «формах» одночасно, наприклад, під час хрещення Ісуса в Луки 3:22.

Біблія описує Бога як єдиного Бога (Второзаконня 6:4), але також каже про три Особи – Отця, Сина та Святого Духа (Матвія 28:19). Людський розум не може збагнути, як ці дві істини узгоджуються між собою. Коли ми намагаємося зрозуміти незбагненне, то завжди тою чи іншою мірою приречені на провал. Проте Святе Письмо є абсолютно ясним: Бог існує у трьох вічних, рівних Особах. Ісус молився до Свого Отця (Луки 22:42) та тепер сидить праворуч Нього на небесах (Євреям 1:3). Отець і Син послали Духа до людей (Івана 14:26; 15:26). Модалізм і більш конкретне модальне монархіанство є теологічно небезпечними, оскільки вони нападають на саму природу Господа. Будь-яке вчення, що не визнає Бога, Який існує в трьох окремих Особах, не відповідає Біблії.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Що таке модалізм / модальне монархіанство?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries